Τμήμα Γενικής Παιδείας Παρουσία Μητροπολίτη, Δημάρχου, Αντιπεριφερειαρχών, Βουλευτών, Διευθυντή Εκπαίδευσης και πολλών επισήμων ο πρώτος αγιασμός του σχολείου μας.

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα σηματοδότησε για το σχολείο μας ο αγιασμός που τέλεσε σήμερα στον εσωτερικό χώρο του 2ου ΓΕΛ Μεσολογγίου ο Μητροπολίτης Αιτωλίας και Ακαρνανίας Κοσμάς. Ακολούθησαν ομιλίες του υποδιευθυντή του 2ου ΓΕΛ Μεσολογγίου Παναγιώτη Μυλωνά, του Διευθυντή Χρήστου Θεοδώρου. Ο Διευθυντής του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου Ηλίας Υφαντής απευθυνόμενος στους παρόντες επισήμους με τη φράση ‘” φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντας” , παραφράζοντας τη φράση ζήτησε “ένα δώρο” από τον καθένα να φέρει για το νέο σχολείο. Στη συνέχεια το λόγο πήραν ο βουλευτής Αιτ/νίας, Σπήλιος Λιβανός, η αντιπεριφερειάρχης Αιτ/νίας, Μαρία Σαλμά, ο θεματικός αντιπεριφερειάρχης, Λάμπρος Δημητρογιάννης, ο δήμαρχος Μεσολογγίου, Κώστας Λύρος και ο προϊστάμενος Β΄ θμιας εκπαίδευσης, κ. Καζαντζής και η συντονίστρια Καλλιτεχνικών Δυτικής Ελλάδας κα Μόνικα Λίλλη. Παρόντες ήταν επίσης οι αντιδήμαρχο, Σπύρος Βασίλειου, ο Αστυνομικός Διευθυντής, Κώστας Κακούσης, ο Πρόεδρος της Κοινωφελούς κος Σωτηρακόπουλος Γεώργιος, ο Διευθυντής Δ/ΙΕΚ Μεσολογγίου κος Χαντζής Γεώργιος, ο Διευθυντής Δ/ΙΕΚ Αγρινίου κος Πάρις Βεντήρης, ο Πρόεδρος της ΑΔΕΔΥ Αιτωλοακαρνανίας κος Τσάμης Δημήτρης, ο Γραμματέας της Α΄ΕΛΜΕ Αιτωλοακαρνανίας Κούστας Κων/νος και άλλοι επίσημοι.

Στη συνέχεια δόθηκε το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων για την αυριανή ημέρα .

(Φωτό: Ντούμας Νικόλαος).