Τμήμα Γενικής Παιδείας Με ποδηλατική διαδρομή συμμετείχε το σχολείο μας στην Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η πρώτη δράση του σχολείου μας στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού. Συγκεκριμένα διεξήχθη ποδηλατική διαδρομή στην περιφερειακή οδό της πόλης έως στο Λιμάνι του Μεσολογγίου. Σε αυτή συμμετείχαν οι μαθητές του σχολείου και οι εκπαιδευτικοί κα Σύρρου Πηνελόπη, φιλόλογος και Τσάτσος Γεώργιος, εικαστικός. Μέσω τις διαδρομής αυτής οι μαθητές ήρθαν σε βιωματική επαφή με σημεία πολιτιστικού και περιβαλλοντικού ενδιαφέροντος όπως η θέση όπου σταθμεύουν τα αποδημητικά πουλιά Φλαμίνγκος, το σπίτι του Βύρωνα, η λιμνοθάλασσα και φυσικά το λιμάνι του Μεσολογγίου. Αξίζει να σημειωθεί ότι λήφθηκαν όλα τα προβλεπόμενα μέτρα ασφαλείας, που προβλέπονται τόσο για τον ποδηλατικό εξοπλισμό ( κράνη εν κινήσει) όσο και για την ασφαλή διέλευση των ποδηλατών . Σε αυτό συνέβαλε καθοριστικά η διοικήτρια της Τροχαίας Μεσολογγίου κα Ελένη Βούρβαχη, την οποία το σχολείο μας ευχαριστεί θερμά.

«Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου ταξίδεψε στην Ιταλία »«Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου ταξίδεψε στην Ιταλία »

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου πραγματοποίησε τον Μάρτιο 2023 πολυήμερη εκδρομήστην Ιταλία. Οι μαθητές της Β και Γ Γυμνασίου είχαν την ευκαιρία για εφτά ημέρες να επισκεφθούνκαι να περιηγηθούν στην Πομπηία,

Παρουσία Μητροπολίτη, Δημάρχου, Αντιπεριφερειαρχών, Βουλευτών, Διευθυντή Εκπαίδευσης και πολλών επισήμων ο πρώτος αγιασμός του σχολείου μας.Παρουσία Μητροπολίτη, Δημάρχου, Αντιπεριφερειαρχών, Βουλευτών, Διευθυντή Εκπαίδευσης και πολλών επισήμων ο πρώτος αγιασμός του σχολείου μας.

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα σηματοδότησε για το σχολείο μας ο αγιασμός που τέλεσε σήμερα στον εσωτερικό χώρο του 2ου ΓΕΛ Μεσολογγίου ο Μητροπολίτης Αιτωλίας και Ακαρνανίας Κοσμάς. Ακολούθησαν ομιλίες του

Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.

Μεγάλο ενδιαφέρον υπήρξε από γονείς και μαθητές για τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις εισαγωγής στην Α΄Γυμνασίου του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου. Συνολικά υπήρξαν περισσότερες από 70 αιτήσεις και στις τρεις κατευθύνσεις