Εικονική εικαστική έκθεση “Face to face” από το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου παρουσιάζει δείγμα της εικαστικής τους έκθεσης με θέμα “Face to face”. Η έκθεση αυτή επρόκειτο να παρουσιαστεί τέλη Απριλίου 2020 στο χώρο της Δημοτικής Αγοράς στο Αγρίνιο και στο πολιτιστικό κέντρο By Locals στο Μεσολόγγι αλλά ματαιώθηκε λόγω των μέτρων του Covid-19.

Η έκθεση παρουσιάζει τα στάδια δημιουργίας προσώπων συμπεριλαμβανομένου και μαθητών του σχολείου καθώς και άλλες εικαστικές παρεμβάσεις. Υπεύθυνοι καθηγητές είναι οι κοι Ντούμας Νικόλαος και Τσάτσος Γεώργιος, εκπαδευτικοί του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου.

Σε επόμενο χρόνο προγραμματίζεται η 2η έκθεση του σχολείου μας για τη σχολική χρονιά 2020-2021.

Επίσκεψη του σχολείου μας στη Γλυπτοθήκη Καπράλου και στην έκθεση του Αγιογράφου Κόρδη στο ΑγρίνιοΕπίσκεψη του σχολείου μας στη Γλυπτοθήκη Καπράλου και στην έκθεση του Αγιογράφου Κόρδη στο Αγρίνιο

Εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποίησε το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου σε συνεργασία με το Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου στη Γλυπτοθήκη Καπράλου και στην έκθεση του Αγιογράφου Κόρδη στο Αγρίνιο. Οι μαθητές σε συνεργασία

Με προσωπογραφίες προετοιμάζεται το τμήμα Εικαστικών για την τελική έκθεση του σχολείου σε Μεσολόγγι και Αγρίνιο.Με προσωπογραφίες προετοιμάζεται το τμήμα Εικαστικών για την τελική έκθεση του σχολείου σε Μεσολόγγι και Αγρίνιο.

Έμφαση στις προσωπογραφίες δίνει το τμήμα Εικαστικών εν όψει της τελικής έκθεσης που θα πραγματοποιήσει σε Μεσολόγγι και Αγρίνιο στο τέλος της χρονιάς. Η προετοιμασία γίνεται υπό την καθοδήγηση των

Λειτουργία Καλλιτεχνικών Σχολείων, Εισαγωγικές και Κατατακτήριες Εξετάσεις.Λειτουργία Καλλιτεχνικών Σχολείων, Εισαγωγικές και Κατατακτήριες Εξετάσεις.

Δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο το νέο ΦΕΚ για τη Λειτουργία των Καλλιτεχνικών Γυμνασίων και Λυκείων καθώς και για τον τρόπο εξέτασης στις εισαγωγικές και κατατακτήριες εξετάσεις.. Σε επόμενη ανακοίνωση θα