Η σχολική γιορτή για το έπος του ’40 μέσα από την Τέχνη

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση με θέμα “Η Αντίσταση των καλλιτεχνών και πως η τέχνη έπαιξε ρόλο στην Κατοχή 1941- 1944” με κεντρική ομιλήτρια την Επίκουρη Καθηγήτρια Σχολής Καλών Τεχνών κα Ράνια Σταθοπούλου στα πλαίσια της σχολικής γιορτής της 28ης Οκτωβρίου με πρωτοβουλία του συλλόγου διδασκόντων του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Ι.Π. Μεσολογγίου και του 2ου Γενικού Λυκείου Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου “Σχολή Ελληνικών Μαθημάτων” Με γλαφυρό ύφος και ολοκληρωμένη τεκμηρίωση, η εκλεκτή ομιλήτρια παρουσίασε μια όχι τόσο προβεβλημένη, αλλά σίγουρα ανεκτίμητης αξίας προσφορά… εκείνη των καλλιτεχνών – ιδιαίτερα στο χώρο της χαρακτικής – στην Αντίσταση του Ελληνισμού εναντίον των φασιστικών δυνάμεων του Άξονα… Η παρουσίαση ενθουσίασε, αλλά και συγκίνησε τους παριστάμενους εκπαιδευτικούς και μαθητές. Με την παρουσίαση αυτή επιχειρήθηκε η προσέγγιση του έπους του ’40 και της Εθνικής Αντίστασης μέσα από τη σκοπιά της Τέχνης.

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου ευχαριστεί τον Διευθυντή του 2ου ΓΕΛ Μεσολογγίου κο ΘεοδώρουΧρήστο και τον Υποδιευθυντή κο Μυλωνά Παναγιώτη για την πολύτιμη συνδρομή τους και το φωτογραφικό υλικό που μας παραχώρησαν για την εκδήλωση.

1 thought on “Η σχολική γιορτή για το έπος του ’40 μέσα από την Τέχνη”

Η πρώτη πολιτιστική Δι-Έξοδος για το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο ΜεσολογγίουΗ πρώτη πολιτιστική Δι-Έξοδος για το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου

Στην παρουσίαση του ιστορικού μυθιστορήματος “Ο Διχασμός” της Φιλομήλας Λαπατάς παραβρέθηκε ομάδα μαθητών του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου. Οι μαθητές προετοιμάστηκαν πάνω στο ιστορικό μυθιστόρημα από την φιλόλογο του σχολείου κα

Στο Κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Harvard το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου-6ο Λύκειο ΑγρινίουΣτο Κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Harvard το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου-6ο Λύκειο Αγρινίου