Ομιλία με θέμα “Η αντίσταση των καλλιτεχνών. Η τέχνη της Χαρακτικής στον πόλεμο του ’40 και στην Κατοχή”από την Επίκουρη Καθηγήτρια Χαρακτικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων Ράνια Σταθοπούλου

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου σε συνεργασία με το 2ο ΓΕΛ Μεσολογγίου και το 2ο Γυμνάσιο Μεσολογγίου θα πραγματοποιήσει εκδήλωση με επίσημη προσκεκλημένη την Επίκουρη καθηγήτρια στο Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης, της Σχολής Καλών Τεχνών, του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κα Ράνια Σταθοπούλου με θέμα “Η αντίσταση των καλλιτεχνών. Η τέχνη της Χαρακτικής στον πόλεμο του ’40 και στην Κατοχή”.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου και ώρα 09:00 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου και θα είναι ανοικτή για το κοινό.

“Η Ράνια Σταθοπούλου γεννήθηκε στο Αγρίνιο. Είναι απόφοιτος του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης-Δημόσιας Διοίκησης της Νομικής Σχολής Αθήνας και της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών, με ειδικότητα στη Χαρακτική. Από το 2002 διδάσκει χαρακτική στο Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης της Σχολής Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Σήμερα βρίσκεται στη βαθμίδα του Επίκουρου καθηγητή. Έχει πραγματοποιήσει πολλές ατομικές και έχει συμμετάσχει σε ομαδικές εκθέσεις στα Ιωάννινα , στην Αθήνα στο Αγρίνιο και αλλού. Επίσης έχει δώσει διαλέξεις πάνω σε θέματα που αφορούν την Τέχνη αλλά και την ζωή,σε συνέδρια,στο Πανεπιστήμιο, σε σχολεία και σε άλλους φορείς.

Με επιτυχία συμμετοχή του σχολείου μας στην παρέλαση για την 28η Οκτωβρίου (φωτό)Με επιτυχία συμμετοχή του σχολείου μας στην παρέλαση για την 28η Οκτωβρίου (φωτό)

Τα χειροκροτήματα του κοινού εισέπραξε η πρώτη εμφάνιση του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου σε παρέλαση Εθνικής Εορτής στην Ι.Π. Μεσολογγίου. Προηγήθηκε η παρουσία σημαιοφόρου και παραστατών στην επίσημη δοξολόγία στον Ι.Ν

Ασύγχρονη τηλεκπαίδευση για όλα τα μαθήματα του σχολείουΑσύγχρονη τηλεκπαίδευση για όλα τα μαθήματα του σχολείου

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου άνοιξε χώρους ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης για όλα τα μαθήματα του σχολείου ξεχωριστά. Το μόνο που χρειάζεται είναι να ακολουθήσουν οι μαθητές τους παρακάτω συνδέσμους για κάθε μάθημα

Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.

Μεγάλο ενδιαφέρον υπήρξε από γονείς και μαθητές για τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις εισαγωγής στην Α΄Γυμνασίου του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου. Συνολικά υπήρξαν περισσότερες από 70 αιτήσεις και στις τρεις κατευθύνσεις