Ομιλία με θέμα “Η αντίσταση των καλλιτεχνών. Η τέχνη της Χαρακτικής στον πόλεμο του ’40 και στην Κατοχή”από την Επίκουρη Καθηγήτρια Χαρακτικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων Ράνια Σταθοπούλου

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου σε συνεργασία με το 2ο ΓΕΛ Μεσολογγίου και το 2ο Γυμνάσιο Μεσολογγίου θα πραγματοποιήσει εκδήλωση με επίσημη προσκεκλημένη την Επίκουρη καθηγήτρια στο Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης, της Σχολής Καλών Τεχνών, του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κα Ράνια Σταθοπούλου με θέμα “Η αντίσταση των καλλιτεχνών. Η τέχνη της Χαρακτικής στον πόλεμο του ’40 και στην Κατοχή”.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου και ώρα 09:00 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου και θα είναι ανοικτή για το κοινό.

“Η Ράνια Σταθοπούλου γεννήθηκε στο Αγρίνιο. Είναι απόφοιτος του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης-Δημόσιας Διοίκησης της Νομικής Σχολής Αθήνας και της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών, με ειδικότητα στη Χαρακτική. Από το 2002 διδάσκει χαρακτική στο Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης της Σχολής Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Σήμερα βρίσκεται στη βαθμίδα του Επίκουρου καθηγητή. Έχει πραγματοποιήσει πολλές ατομικές και έχει συμμετάσχει σε ομαδικές εκθέσεις στα Ιωάννινα , στην Αθήνα στο Αγρίνιο και αλλού. Επίσης έχει δώσει διαλέξεις πάνω σε θέματα που αφορούν την Τέχνη αλλά και την ζωή,σε συνέδρια,στο Πανεπιστήμιο, σε σχολεία και σε άλλους φορείς.

Η πρώτη πολιτιστική Δι-Έξοδος για το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο ΜεσολογγίουΗ πρώτη πολιτιστική Δι-Έξοδος για το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου

Στην παρουσίαση του ιστορικού μυθιστορήματος “Ο Διχασμός” της Φιλομήλας Λαπατάς παραβρέθηκε ομάδα μαθητών του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου. Οι μαθητές προετοιμάστηκαν πάνω στο ιστορικό μυθιστόρημα από την φιλόλογο του σχολείου κα