Υλοποίηση προγράμματος «Βιώσιμες πόλεις: τέχνη για τη ζωή»

Η Β τάξη του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου ολοκλήρωσε ένα ακόμα πρόγραμμα με επιτυχία , πολύμηνης χρονικής διάρκειας (Ιανουάριος – Μάιος 2022) με τίτλο «Βιώσιμες πόλεις: τέχνη για τη ζωή»
, το οποίο υποστηρίχθηκε από το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου εξ αποστάσεως ασύγχρονα, στο πλαίσιο προγραμματισμού των δράσεών του
για το σχολικό έτος 2020-2021 και της Πράξης «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.)-
Περιβαλλοντική Εκπαίδευση-B’ Κύκλος». Συγκεκριμένα το τμήμα εικαστικών δημιούργησε εικαστικά έργα με στόχο τη βιωματική επαφή και ένταξη της τέχνης στην καθημερινότητα μας. Το πρόγραμμα υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα υλοποιήθηκε βάσει της με Αριθ. Πρωτ. Φ3/ΝΔ/167796/ 1298 /Δ7/5-1-2022 Απόφασης του ΥΠΑΙΘ.

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου στην Βυρωνική Εταιρεία.Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου στην Βυρωνική Εταιρεία.

Το Μουσείο για τον Λόρδο Βύρωνα και τον Φιλελληνισμό της Βυρωνικής Εταιρείας Μεσολογγίου, που φιλοξενεί την Επετειακή Έκθεση για τα 200 Χρόνια από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης, “ΕΠΑΝΑCΥΣΤΑΣΗ ’21:ΜΕΣΟΛΌΓΓΙ”

Το τμήμα Εικαστικών τίμησε με graffiti τη μνήμη του Άλκη ΚαμπανούΤο τμήμα Εικαστικών τίμησε με graffiti τη μνήμη του Άλκη Καμπανού

Με μια εικαστική δημιουργία (graffiti) στη μνήμη του αδικοχαμένου 19χρονου Άλκη Καμπανού, που δολοφονήθηκε έπειτα από επίθεση με μαχαίρι από οπαδούς στην Θεσσαλονίκη, κοσμείται πλέον το Εθνικό Στάδιο Μεσολογγίου. Πρόκειται

Εξέταση υποψηφίων μαθητών για την εισαγωγή τους στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο ΜεσολογγίουΕξέταση υποψηφίων μαθητών για την εισαγωγή τους στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου