Γιορτή 17 Νόεμβρη-Συνομιλώντας με την κόρη του Αιτωλοακαρνάνα ήρωα του αντιδικτατορικού αγώνα Σπύρου Μουστακλή

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου σε συνεργασία με το 2ο Λύκειο Μεσολογγίου και το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Μεσολόγγιου λαμβάνει την τιμή να έχει επίσημη προσκεκλημένη την κόρη του Μεσολογγίτη ήρωα Σπυρίδων Μουστακλή Ναταλία στα πλαίσια της σχολικής γιορτής για την εξέγερση του Πολυτεχνείου.

Ο Σπυρίδων Μουστακλής ήταν η κορυφαία μορφή του αντιδικτατορικού αγώνα. Κατάγεται από τον τόπο μας, την Αιτωλοακαρνανία αλλά είναι η πρώτη φορά που θα γίνει εκτενές αφιέρωμα σε σχολική μονάδα του Νομού παρουσία μελών της οικογένειας του ήρωα. Σκοπός είναι να αναδειχθεί με βιωματικό τρόπο και μέσω του διαλόγου με την κόρη του Σπύρου Μουστακλη η μέγιστη συμβολή του στον αντιδικτατορικό αγώνα. Αυτή αποτυπώνεται άλλωστε από τη θερμή υποδοχή που έλαβε από τους παρευρισκομένους στην πρώτη γιορτή της επετείου του Πολυτεχνείου όπως βλέπετε στην παραπάνω εικόνα. Απώτερος σκοπός είναι να γνωρίσουν οι νεότερες γενιές μέσω του παραδείγματος του τιμώμενου ήρωα που βασανίστηκε από τη Χούντα το πόσο σκληρό και απάνθρωπο είναι ένα ολοκληρωτικό καθεστώς . Για αυτό και η εκδήλωση θα είναι ανοικτή για το κοινό για κάθε πολίτη του Μεσολογγίου και της Αιτωλοακαρνανίας που θα θελήσει να την παρακολουθήσει.

Θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου και ώρα 09:30 το πρωί στην αίθουσα εκδηλώσεων του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου και του 2ου Γενικού Λυκείου Μεσολογγίου στο χώρο του σχολικού συγκροτήματος. Την εκδήλωση-συζήτηση θα τη διανθίσουν τόσο με καλλιτεχνική παρέμβαση το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου όσο και με μουσικό πρόγραμμα η χορωδία του 2ου ΓΕΛ Μεσολογγίου, η οποία αποτελείται από τους Αλέξανδρο Χολέβα, Αγγελική Σταθονίκου ( κιθάρα), Γιώργος Χριστοδουλάκος (Μπουζούκι), Μάριος Στατογιάννης, Πρόδρομος Ζαρζάνης, Ιωάννα Τσίρκα, Έλενα Γραμμένου, Παναγιώτα Ρουσοπούλου, Μαρία-Ελένη Ζαρζάνη, Ερασμία Γαβρέλη,Αγγελική Λιναρδάτου, Μαριέτα Δεφεράνου. Την προετοιμασία της χορωδίας θα αναλάβει ο Σπύρος Χολέβας, καθηγητής μουσικής, υπεύθυνος χορωδίας στο Πνευματικό κέντρο του Δήμου Μεσολογγίου.

Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.

Μεγάλο ενδιαφέρον υπήρξε από γονείς και μαθητές για τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις εισαγωγής στην Α΄Γυμνασίου του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου. Συνολικά υπήρξαν περισσότερες από 70 αιτήσεις και στις τρεις κατευθύνσεις

Στο Κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Harvard το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου-6ο Λύκειο ΑγρινίουΣτο Κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Harvard το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου-6ο Λύκειο Αγρινίου

Επίσκεψη στο κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Harvard πραγματοποίησε το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου σε συνεργασία με το 6ο Γενικό Λύκειο Αγρινίου. Τα δύο σχολεία συναντήθηκαν στο Ναύπλιο, όπου επισκέφτηκαν το χώρο

Με ποδηλατική διαδρομή συμμετείχε το σχολείο μας στην Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού ΑθλητισμούΜε ποδηλατική διαδρομή συμμετείχε το σχολείο μας στην Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η πρώτη δράση του σχολείου μας στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού. Συγκεκριμένα διεξήχθη ποδηλατική διαδρομή στην περιφερειακή οδό της πόλης έως στο Λιμάνι του Μεσολογγίου.