Επίσκεψη στην έκθεση «1821-2021: Μεσολόγγι Ιερά Πόλις: 200 Χρόνια Πνεύμα Γαλάζιο και Λευκό»

Με μεγάλο ενδιαφέρον πραγματοποιήθηκε επίσκεψη τμημάτων μαθητών του σχολείου μας στην έκθεση «1821-2021: Μεσολόγγι Ιερά Πόλις: 200 Χρόνια Πνεύμα Γαλάζιο και Λευκό». Πρόκειται για την περιοδεύουσα εικαστική έκθεση που διοργανώνει ο Ο Δήμος Ι.Π. Μεσολογγίου σε συνεργασία με τους καλλιτέχνες του Πολιτιστικού Ομίλου «Κέντρο Τέχνης – Marble Art Museum». Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια σχολικού προγράμματος με πρωτοβουλία της φιλολόγου Σύρρου Πηνελόπης και του καθηγητή εικαστικών κου Τσάτσου Γεώργιου.

Η έκθεση απευθύνεται σε παιδιά, νέους και ενήλικες και αποσκοπεί στο να καλλιεργήσει το αίσθημα αγάπης για την πατρίδα και τις τέχνες. Οι καλλιτέχνες που συμμετέχουν φιλοτέχνησαν έργα αποκλειστικά για τη συγκεκριμένη εικαστική έκθεση με στόχο να τιμήσουν το ένδοξο ιστορικό γεγονός της «Εξόδου».