Με όραμα και προτάσεις η πρώτη συνεδρίαση του Συλλόγου Διδασκόντων

Σε πολύ καλό κλίμα και με κατάθεση πολλών προτάσεων από τους παρισταμένους εκπαιδευτικούς πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνεδρίαση του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου μας. Πέρα από τα καθαρά διαδικαστικά και λειτουργικά ζητήματα, καθορίστηκε το πλαίσιο δράσεων για τη φετινή χρονιά. Περιλαμβάνει μεταξύ άλλων παρουσιάσεις που εφάπτονται των θεματικών των τριών κατευθύνσεων που λειτουργούν στο Σχολείο ( θέατρο, χορός, εικαστικά), προσκλήσεις διακεκριμένων προσωπικοτήτων των τεχνών και των γραμμάτων ( καθηγητών Πανεπιστημίου, Ηθοποιών, χορογράφων κ.α) και άλλων καινοτόμων δράσεων.

Ήδη καθορίστηκε το πλαίσιο δράσεων για το μήνα Οκτώβρη.Αξίζει να σημειωθεί ότι το ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου έχει καλυφθεί 100% στα μαθήματα Γενικής Παιδείας και 80% στις καλλιτεχνικές κατευθύνσεις.

Παρουσία Μητροπολίτη, Δημάρχου, Αντιπεριφερειαρχών, Βουλευτών, Διευθυντή Εκπαίδευσης και πολλών επισήμων ο πρώτος αγιασμός του σχολείου μας.Παρουσία Μητροπολίτη, Δημάρχου, Αντιπεριφερειαρχών, Βουλευτών, Διευθυντή Εκπαίδευσης και πολλών επισήμων ο πρώτος αγιασμός του σχολείου μας.

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα σηματοδότησε για το σχολείο μας ο αγιασμός που τέλεσε σήμερα στον εσωτερικό χώρο του 2ου ΓΕΛ Μεσολογγίου ο Μητροπολίτης Αιτωλίας και Ακαρνανίας Κοσμάς. Ακολούθησαν ομιλίες του

Έναρξη Λειτουργίας Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου και αιτήσεις εγγραφής.Έναρξη Λειτουργίας Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου και αιτήσεις εγγραφής.

Ανακοινώνουμε την απόφαση Έναρξης Λειτουργίας του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου  Μεσολογγίου. Το νέο σχολείο συστεγάζεται με το 2ο Γενικό Λύκειο Μεσολογγίου ( συν/νη φωτογραφία ) Αιτήσεις εγγραφής μαθητών υποβάλλονται στη ΔΔΕ Αιτ/νίας

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου στη Βάλβειο Δημοτική ΒιβλιοθήκηΤο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου στη Βάλβειο Δημοτική Βιβλιοθήκη

Στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος φιλαναγνωσίας περιηγηθήκαμε στη Βάλβειο Δημοτική Βιβλιοθήκη Μεσολογγίου από το Βιβλιοθηκονόμο κο. Μιχάλη Κιτσινέλη. Ο κος Κιτσινέλης μας μίλησε για την ιστορία της βιβλιοθήκης , την