Παρατήρηση πουλιών στην Κλείσοβα

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολόγγιου σε συνεργασία με το Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο-Λύκειο Μεσολογγίου συμμετείχε στην παρατήρηση πουλιών στον υγροβιότοπο της Κλείσοβας, την οποία διοργάνωνε το παράρτημα της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας του Μεσολογγίου.

Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στο παρατηρητήριο και είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν και να παρατηρήσουν διαφόρων ειδών πουλιά που είτε ζουν μόνιμα είτε επισκέπτονται τους νότιους υγροβιότοπους της Αιτωλοακαρνανίας αυτή την περίοδο. Η ξενάγηση και η παροχή του εξοπλισμού παρατήρησης έγινε από τον κο Νικόλαο Νούλα και τους εθελοντές της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας, οι οποίοι διένειμαν και το έντυπο “πουλιά της Ελλάδος” προκειμένου οι μαθητές που συμμετείχαν στη δράση να μπορούν να αναγνωρίζουν τα είδη πουλιών.

Η δράση αυτή είχε ως σκοπό την επαφή των παιδιών με το φυσικό περιβάλλον, στοιχείο που ενισχύει την αισθητική αντίληψη στην τέχνη. Πραγματοποιήθηκε με τη συνεργασία του καθηγητή Εικαστικών κου Ντούμα Νικόλαου.

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου ευχαριστεί θερμά:

-Τους εθελοντές της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας του παραρτήματος Μεσολογγίου

-Τη Διεύθυνση του Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου-Λυκείου για την εποικοδομητική συνεργασία.

Ασύγχρονη τηλεκπαίδευση για όλα τα μαθήματα του σχολείουΑσύγχρονη τηλεκπαίδευση για όλα τα μαθήματα του σχολείου

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου άνοιξε χώρους ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης για όλα τα μαθήματα του σχολείου ξεχωριστά. Το μόνο που χρειάζεται είναι να ακολουθήσουν οι μαθητές τους παρακάτω συνδέσμους για κάθε μάθημα

Η πρώτη πολιτιστική Δι-Έξοδος για το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο ΜεσολογγίουΗ πρώτη πολιτιστική Δι-Έξοδος για το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου

Στην παρουσίαση του ιστορικού μυθιστορήματος “Ο Διχασμός” της Φιλομήλας Λαπατάς παραβρέθηκε ομάδα μαθητών του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου. Οι μαθητές προετοιμάστηκαν πάνω στο ιστορικό μυθιστόρημα από την φιλόλογο του σχολείου κα