Παρατήρηση πουλιών στην Κλείσοβα

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολόγγιου σε συνεργασία με το Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο-Λύκειο Μεσολογγίου συμμετείχε στην παρατήρηση πουλιών στον υγροβιότοπο της Κλείσοβας, την οποία διοργάνωνε το παράρτημα της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας του Μεσολογγίου.

Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στο παρατηρητήριο και είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν και να παρατηρήσουν διαφόρων ειδών πουλιά που είτε ζουν μόνιμα είτε επισκέπτονται τους νότιους υγροβιότοπους της Αιτωλοακαρνανίας αυτή την περίοδο. Η ξενάγηση και η παροχή του εξοπλισμού παρατήρησης έγινε από τον κο Νικόλαο Νούλα και τους εθελοντές της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας, οι οποίοι διένειμαν και το έντυπο “πουλιά της Ελλάδος” προκειμένου οι μαθητές που συμμετείχαν στη δράση να μπορούν να αναγνωρίζουν τα είδη πουλιών.

Η δράση αυτή είχε ως σκοπό την επαφή των παιδιών με το φυσικό περιβάλλον, στοιχείο που ενισχύει την αισθητική αντίληψη στην τέχνη. Πραγματοποιήθηκε με τη συνεργασία του καθηγητή Εικαστικών κου Ντούμα Νικόλαου.

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου ευχαριστεί θερμά:

-Τους εθελοντές της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας του παραρτήματος Μεσολογγίου

-Τη Διεύθυνση του Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου-Λυκείου για την εποικοδομητική συνεργασία.

Στις 21 Σεπτεμβρίου οι κατατακτήριες εξετάσεις στη Β΄Γυμνασίου του Καλλιτεχνικού ΓυμνασίουΣτις 21 Σεπτεμβρίου οι κατατακτήριες εξετάσεις στη Β΄Γυμνασίου του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου

«Προκήρυξη κενών θέσεων για τη διεξαγωγή κατατακτήριων εξετάσεων μαθητών/τριών τουΚαλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου σχολικού έτους 2020-2021».Ο Διευθυντής Εκπαίδευσης της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης ΑιτωλοακαρνανίαςΈχοντας υπόψη: Την υπ΄αριθμ. 61178/ Δ2 /2018 Υ.Α. του

Πίνακας αποτελεσμάτων εξετασθέντων ανά κατεύθυνσηΠίνακας αποτελεσμάτων εξετασθέντων ανά κατεύθυνση

Σας κοινοποιούμε  τον πίνακα αποτελεσμάτων εξετασθέντων υποψηφίων μαθητών ανά κατεύθυνση ύστερα από τις εξετάσεις επιλογής μαθητών που διεξήχθησαν σήμερα στο χώρο του σχολείου σύμφωνα με την Δ2133326/Δ2/29-08-2019. Ειδικότερα: Α. Πίνακας