Πρωτοβουλία για ίδρυση συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνάντηση με σκοπό την ίδρυση Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου. Αξιοσημείωτο είναι ότι παρέστησαν οι γονείς όλων των μαθητών, ανταποκρινόμενοι έτσι στο κάλεσμα του Συλλόγου Διδασκόντων και του Διευθυντή του σχολείου. Το γεγονός αυτό δίνει την απαραίτητη δυναμική στο εγχείρημα αυτό, ήδη από το ξεκίνημα του. Η συνάντηση διήρκεσε αρκετή ώρα, προσήλθαν γονείς εκτός από το Μεσολόγγι και από Αγρίνιο -Ναύπακτο εκδηλώνοντας με αυτό τον τρόπο το ενεργό ενδιαφέρον τους. Η συνέλευση έγινε σε πολύ καλό κλίμα και συζητήθηκαν διάφορα θέματα του σχολείου.

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο συγχαίρει τους γονείς που αγκάλιασαν τόσο ζεστά αυτή την πρωτοβουλία και δεσμεύεται να σταθεί αρωγός, όπου ζητηθεί.

Ξεκινούν στις 10 Μαϊου οι αιτήσεις για τις εισαγωγικές εξετάσεις στην Α’ ΓυμνασίουΞεκινούν στις 10 Μαϊου οι αιτήσεις για τις εισαγωγικές εξετάσεις στην Α’ Γυμνασίου

Στις 10 Μαϊου 2021 ξεκινούν οι αιτήσεις γονέων για μαθητές που τελειώνουν την ΣΤ Δημοτικού για την εισαγωγή μαθητών στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου. Συγκεκριμένα η 46312/Δ2/22-04-2021 εγκύκλιος του Υπουργείου ορίζει

Παρουσία Μητροπολίτη, Δημάρχου, Αντιπεριφερειαρχών, Βουλευτών, Διευθυντή Εκπαίδευσης και πολλών επισήμων ο πρώτος αγιασμός του σχολείου μας.Παρουσία Μητροπολίτη, Δημάρχου, Αντιπεριφερειαρχών, Βουλευτών, Διευθυντή Εκπαίδευσης και πολλών επισήμων ο πρώτος αγιασμός του σχολείου μας.

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα σηματοδότησε για το σχολείο μας ο αγιασμός που τέλεσε σήμερα στον εσωτερικό χώρο του 2ου ΓΕΛ Μεσολογγίου ο Μητροπολίτης Αιτωλίας και Ακαρνανίας Κοσμάς. Ακολούθησαν ομιλίες του