Στο Κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Harvard το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου-6ο Λύκειο Αγρινίου

Επίσκεψη στο κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Harvard πραγματοποίησε το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου σε συνεργασία με το 6ο Γενικό Λύκειο Αγρινίου. Τα δύο σχολεία συναντήθηκαν στο Ναύπλιο, όπου επισκέφτηκαν το χώρο του Παλαιού Δημαρχείου, όπου στεγάζεται το ερευνητικό κέντρο του κορυφαίου κατά πολλούς Πανεπιστημίου του Κόσμου. Εκεί παρακολούθησαν το προσφερόμενο από το Πανεπιστήμιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Εισαγωγή στα Ψηφιακά Εργαλεία Γνώσης. Ήταν ουσιαστικα΄μαι εισαγωγή των μαθητών στην Ψηφιακή Τεχνολογία και τις μεθόδους με τις οποίες αυτή αξιοποιείται για τη διάδοση, διαφύλαξη και δημιουργία νέας γνώσης, από πανεπιστήμια όπως το Harvard.

Συγκεκριμένα έγινε σύντομη παρουσίαση των δράσεων του ΚΕΣ και του Πανεπιστημίου Harvard. Ακολούθησε Πλοήγηση στο διαδίκτυο, σε επιλεγμένες ιστοσελίδες, όπως αυτή του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών στην Ουάσιγκτον. Αναφορά στα μαζικά ανοικτά διαδικτυακά μαθήματα (Massive Online Open Courses – MOOCs) με σύνδεση στο HeroesX, το μαζικό ανοικτό διαδικτυακό εγχείρημα του Gregory Nagy, καθηγητή Κλασικών Σπουδών και Συγκριτικής Λογοτεχνίας στο Harvard και Διευθυντή του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών στην Ουάσιγκτον.

Η παρουσίαση περιλάμβανε επίσης πλοήγηση σε ελεύθερης πρόσβασης διαδικτυακά μέσα και πλατφόρμες ασύγχρονης εκπαίδευσης (π.χ. EdX, Khan Academy, Ted.com, κ.λπ.), καθώς και στις βάσεις δεδομένων της ψηφιακής βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου Harvard, στις οποίες παρέχεται ελεύθερη πρόσβαση σε όλους τους ερευνητές μέσα στο κτήριο του ΚΕΣ, και επεξήγηση του τρόπου λειτουργίας μιας ψηφιακής βιβλιοθήκης.

Η εκπαιδευτική συνάντηση έκλεισε με προβολή συγκεκριμένων παραδειγμάτων αναζήτησης πηγών πληροφόρησης. Επρόκειτο ουσιαστικά για μια εισαγωγή στην έρευνα και στις τεχνικές αναζήτησης ψηφιακών πηγών, που θα φανεί πολύ χρήσιμη για τους μαθητές στη μελλοντική τους επαφή με τις επιστήμες, μετατρέποντας τους ως “μικρούς ερευνητές” και εξοικειώνοντας τους ουσιαστικά με τη χρήση νέων τεχνολογιών (ΤΠΕ).

Η σχολική γιορτή για το έπος του ’40 μέσα από την ΤέχνηΗ σχολική γιορτή για το έπος του ’40 μέσα από την Τέχνη

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση με θέμα “Η Αντίσταση των καλλιτεχνών και πως η τέχνη έπαιξε ρόλο στην Κατοχή 1941- 1944” με κεντρική ομιλήτρια την Επίκουρη Καθηγήτρια Σχολής Καλών

Κινητικότητα για το κτιριακό του σχολείουΚινητικότητα για το κτιριακό του σχολείου

Κινητικότητα υπήρξε για το κτιριακό ζήτημα του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου. Συγκεκριμένα στο σχολείο μας θα τοποθετηθούν, πέρα από τις ήδη χρησιμοποιούμενες αίθουσες στο νυν κτίριο του 2ου Λυκείου Μεσολογγίου, άλλες

Εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο ΜεσολογγίουΕξ αποστάσεως εκπαίδευση στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου

Το σχολείο μας προχώρησε σήμερα στη συλλογή-επικαιροποίηση των απαραίτητων στοιχείων επικοινωνίας των μαθητών, προκειμένου να είναι έτοιμο να υλοποιήσει μαθήματα εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες του Υπουργείου.