Συγκλόνισε η κόρη του Αιτωλοακαρνάνα ήρωα Σπύρου Μουστακλή στην γιορτή του Πολυτεχνείου

Με συγκλονιστικό τρόπο απέδωσε βιωματικά η κόρη του ήρωα Σπύρου Μουστακλή Ναταλία την μετατραυματική ουσιαστικά εμπειρία της από την σκληρή περιπέτεια του ήρωα της αντίστασης κατά της δικτατορίας και πατέρα της Σπύρου Μουστακλή. Συγκεκριμένα απάντησε στις ερωτήσεις των μαθητών του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου,2ου ΓΕΛ Μεσολογγίου και Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Μεσολογγίου. Με τον τρόπο αυτό εξέφρασε τα συναισθήματά της ως το παιδί ενός ήρωα που όμως δεν μπορούσε να έχει κοντά της τον πατέρα της, όπως όλα τα υπόλοιπα παιδιά, εξαιτίας της αναπηρίας που του είχαν προκαλέσει τα βασανιστήρια της χούντας. Παρόντες στην εκδήλωση ήταν ο πρεσβης επι τιμη κ. Χαρης Δημητριου που έκανε ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις για τη θεματική της εκδήλωσης καθώς και η ψυχολόγος Κιτσου Χαρά. Σημειωτέον ότι είναι η πρώτη φορά που συγγενής του ήρωα Σπύρου Μουστακλή επισκέπτεται σχολική μονάδα στον τόπο καταγωγής του ήρωα, την Αιτωλοακαρνανία.

Τον συντονισμό είχε ο Διευθυντής του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου Ηλίας (Λίνος) Υφαντής σε συνεργασία με τον Υποδιευθυντή του 2ου ΓΕΛ Μεσολογγίου Μυλωνά Παναγώτη και τη Διευθυντρια του ΣΔΕ Γριβοπούλου Αγγελική.

Την εκδήλωση τιμησαν με την παρουσία τους η Πρόεδρος του Πνευματικού Κέντρου κα Πετρονικολού Παρασκευή, ο Πρόεδρος της Κοινωφελούς Επιχείρησης Κοινωνικής Αλληλεγγύης και Πολιτισμού Γιώργος Σωτηρακόπουλος, η Πρόεδρος της Δημοτικής Επιτροπής Παιδείας Δ/θμιας, Εκπαίδευσης Μέμη Γούργαρη, ο Πρόεδρος της ΑΔΕΔΥ Αιτωλοακαρνανίας και συλλόγου εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Μεσολογγίου Τσάμης Δημήτριος, ο Πρόεδρος του Εργατουπαλληλικού Κέντρου του Δήμου Μεσολογγίου και ο εκπρόσωπος του ΚΕΣΥ Μπαλτάς Σπύρος.

Mετά το πέρας της συζήτησης απονεμήθηκε πορτρέτο του ήρωα Σπύρου Μουστακλή που φιλοτεχνήθηκε από τη μαθήτρια του σχολείου Κακούρη Μαρία. Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου ευχαριστεί θερμά τους καθηγητές Πηνελόπη Σύρρου, Ντούμα Νικόλαο και Τσάτσο Γεώργιο για τη συμβολή τους.

Την εκδήλωση-συζήτηση διανθίσαν με μουσικό πρόγραμμα η χορωδία του 2ου ΓΕΛ Μεσολογγίου, η οποία αποτελείται από τους Αλέξανδρο Χολέβα, Αγγελική Σταθονίκου ( κιθάρα), Γιώργος Χριστοδουλάκος (Μπουζούκι), Μάριος Στατογιάννης, Πρόδρομος Ζαρζάνης, Ιωάννα Τσίρκα, Έλενα Γραμμένου, Παναγιώτα Ρουσοπούλου, Μαρία-Ελένη Ζαρζάνη, Ερασμία Γαβρέλη,Αγγελική Λιναρδάτου, Μαριέτα Δεφεράνου. Την προετοιμασία της χορωδίας θα αναλάβει ο Σπύρος Χολέβας, καθηγητής μουσικής, υπεύθυνος χορωδίας στο Πνευματικό κέντρο του Δήμου Μεσολογγίου. Ευχαριστούμε επίσης το Νίκο Παπαλέξη για φωτογραφίες.

Ξεκινούν στις 10 Μαϊου οι αιτήσεις για τις εισαγωγικές εξετάσεις στην Α’ ΓυμνασίουΞεκινούν στις 10 Μαϊου οι αιτήσεις για τις εισαγωγικές εξετάσεις στην Α’ Γυμνασίου

Στις 10 Μαϊου 2021 ξεκινούν οι αιτήσεις γονέων για μαθητές που τελειώνουν την ΣΤ Δημοτικού για την εισαγωγή μαθητών στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου. Συγκεκριμένα η 46312/Δ2/22-04-2021 εγκύκλιος του Υπουργείου ορίζει

Στο Κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Harvard το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου-6ο Λύκειο ΑγρινίουΣτο Κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Harvard το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου-6ο Λύκειο Αγρινίου

Επίσκεψη στο κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Harvard πραγματοποίησε το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου σε συνεργασία με το 6ο Γενικό Λύκειο Αγρινίου. Τα δύο σχολεία συναντήθηκαν στο Ναύπλιο, όπου επισκέφτηκαν το χώρο