Συμμετοχή του σχολείου μας στη δράση “Ξε-καθαρίζουμε τη Κλείσοβα

Την Κυριακή 3 Απριλίου το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου συμμετείχε στο Μεγάλο Εθελοντικό Καθαρισμό της 3ης Απριλίου 2022 στο Αλσύλλιο της Κλείσοβας με τίτλο “Ξε-καθαρίζουμε την Κλείσοβα”. Τη δράση διοργάνωνε ο πολιτιστικός φορέας “messolonghibylocals” που όπως αναφέρει σε ανακοίνωση του “Ο δρόμος για το Παρατηρητήριο της Κλείσοβας αποτελεί μία μοναδική διαδρομή που μας φέρνει κοντά με τα τοπία του Μεσολογγίου, την άγρια φύση και τη λιμνοθάλασσα. Ωστόσο, πολλές φορές χρησιμοποιείται ως χωματερή. Ένα διαχρονικό πρόβλημα που πρέπει να τελειώσει. Ο δρόμος της Κλείσοβας είναι διαδρομή αναψυχής και όχι μέρος εναπόθεσης μπάζων και σκουπιδιών”. Το σχολείο μας συμμετείχε με ομάδα μαθητών που συντόνιζε η φιλόλογος Σύρρου Πηνελόπη”.

Οι περισσότεροι μαθητές ήρθαν για πρώτη φορά σε επαφή με την ανατολική Κλείσοβα και έδωσαν δυναμικό παρόν συμμετέχοντας στη διαδικασία με χαμόγελα και άριστη συνεργασία. Στο τέλος τους δοθηκαν αναμνηστικά μπλουζάκια.

Στην Πρέβεζα πραγματοποιήθηκε η Δ΄ Περιφερειακή Σύσκεψη της Πανελλήνιας Ένωσης Γονέων Μουσικών & Καλλιτεχνικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2019 -2020. Η περιφερειακή σύσκεψη πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 16 Φεβρουαρίου κι

Με πλήθος κόσμου και πλούσιο πρόγραμμα άνοιξε η αυλαία της 1ης Καλλιτεχνικής ΕβδομάδαςΜε πλήθος κόσμου και πλούσιο πρόγραμμα άνοιξε η αυλαία της 1ης Καλλιτεχνικής Εβδομάδας

Με πλήθος κόσμου στην κατάμεστη αίθουσα της Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας και με πλούσιο πρόγραμμα άνοιξε η αυλαία της 1ης Καλλιτεχνικής Εβδομάδας που διοργανώνει το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου. Η συγκεκριμένη εκδήλωση