Σχολική γιορτή για το Εβραϊκό Ολοκαύτωμα παρουσία του Προέδρου Ισραηλιτικής Κοινότητας και Δημάρχου Ιωαννίνων Μωυσή Ελισάφ.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου σας προσκαλεί στη σχολική γιορτή που θα πραγματοποιηθεί εν όψει της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου, η οποία θα είναι αφιερωμένη στο Ολοκαύτωμα των Εβραίων. Συγκεκριμένα θα παρουσιαστεί θεατρικό δρώμενο με θέμα το ημερολόγιο της Άννα Φρανκ. Επίτιμος προσκεκλημένος και ομιλητής θα είναι ο Πρόεδρος της Ισραηλιτικής Κοινότητας και Δήμαρχος Ιωαννίνων Μωυσής Ελισάφ.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 27 Οκτωβρίου 2021 και ώρα 10:00 στην αίθουσα εκδηλώσεων της Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας στο Μεσολόγγι. Θα τηρηθούν όλα τα ισχύοντα μέτρα κατά της διασποράς Covid-19.

Τον συντονισμό της εκδήλωσης θα έχει η φιλόλογος Σύρρου Πηνελόπη. Το δρώμενο επιμελήθηκε ο καθηγητής Υποκριτικής Σιούντας Δημήτριος.

Σύντομο βιογραφικό του Μωυσή Ελισάφ

Γεννήθηκε το 1954 στα Ιωάννινα. Οι γονείς του ήταν επιζώντες του Ολοκαυτώματος, οι οποίοι κατάφεραν να ξεφύγουν από τη μάζωξη κατά την οποία οι περισσότεροι Εβραίοι των Ιωαννίνων εκτοπίστηκαν στο Άουσβιτς, με ένα 9% της κοινότητας να επιβιώνει.

Σπούδασε ιατρική στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και εξειδικεύτηκε στην παθολογία. Είναι καθηγητής παθολογίας στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων. Επίσης, είναι πρόεδρος της Ισραηλιτικής Κοινότητας Ιωαννίνων και μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Κεντρικού Ισραηλιτικού Συμβουλίου Ελλάδος. Στις δημοτικές εκλογές του 2019 εξελέγη Δήμαρχος Ιωαννιτών. Είναι ο πρώτος Δήμαρχος εβραϊκής καταγωγής που εκλέγεται στην Ελλάδα

πηγή: el.wikipedia.org

Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.

Μεγάλο ενδιαφέρον υπήρξε από γονείς και μαθητές για τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις εισαγωγής στην Α΄Γυμνασίου του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου. Συνολικά υπήρξαν περισσότερες από 70 αιτήσεις και στις τρεις κατευθύνσεις

Με ποδηλατική διαδρομή συμμετείχε το σχολείο μας στην Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού ΑθλητισμούΜε ποδηλατική διαδρομή συμμετείχε το σχολείο μας στην Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η πρώτη δράση του σχολείου μας στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού. Συγκεκριμένα διεξήχθη ποδηλατική διαδρομή στην περιφερειακή οδό της πόλης έως στο Λιμάνι του Μεσολογγίου.

Έναρξη Λειτουργίας Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου και αιτήσεις εγγραφής.Έναρξη Λειτουργίας Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου και αιτήσεις εγγραφής.

Ανακοινώνουμε την απόφαση Έναρξης Λειτουργίας του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου  Μεσολογγίου. Το νέο σχολείο συστεγάζεται με το 2ο Γενικό Λύκειο Μεσολογγίου ( συν/νη φωτογραφία ) Αιτήσεις εγγραφής μαθητών υποβάλλονται στη ΔΔΕ Αιτ/νίας