Τμήμα Γενικής Παιδείας Επίσκεψη του σχολείου μας στην έκθεση «Μπαϊράκια- Παντιέρες –Φλάμπουρα» στο Φετιχέ Τζαμί

Την Τετάρτη 22-12 το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου πραγματοποίησε επίσκεψη τη Ναύπακτο. Εκεί το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης (ΕΕΕΕΚ) Ναυπάκτου είναι σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που απευθύνεται σε μαθητές ειδικής αγωγής.  Στο πλαίσιο των εορτασμών των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του ΄21, η Εφορεία  Αρχαιοτήτων Αιτωλοακαρνανίας και Λευκάδας, το ΕΕΕΕΚ Ναυπάκτου και ο Ορίζοντας Γεγονότων, διοργανώνουν έκθεση στο Φετιχιέ τζαμί από την Τετάρτη 15/12/21 έως τις 22/12/21 με θέμα «Μπαϊράκια- Παντιέρες –Φλάμπουρα».

Τα μπαϊράκια, προεπαναστατικά πολεμικά σήματα αναγνώρισης, που συσπείρωσαν στην βάση τις ανθρώπινες επιδιώξεις για ελευθερία, έμειναν σαν ανοιχτό βιβλίο να μας διδάσκουν  Ιστορία. Το ορατό κάλεσμα που ανέμιζε σε βουνοκορφές και θάλασσες, έδωσε ως σήμερα ένα όραμα ελευθερίας σε καλλιτέχνες όλων των εποχών και αφορμή για δημιουργία. Ο Ορίζοντας Γεγονότων, με μια σειρά δράσεων των τελευταίων ετών, συνεχίζει εστιάζοντας στην ανάμνηση της ιστορίας πριν από την επανάσταση που φέτος εορτάζεται επετειακά για τη συμπλήρωση 200 ετών.

Στην έκθεση συμμετέχουν 78 εικαστικοί, που αποτυπώνουν μέσα από τη σύγχρονη «ματιά» τον εθνικό αγώνα της τότε εποχής και θα λειτουργεί καθημερινά Δευτέρα έως Κυριακή από τις 09:00 έως 13:00 (Τρίτη κλειστή). Τα εγκαίνια της έκθεσης θα γίνουν την Κυριακή 19/12/2021 στις 18:00

Στην έκθεση συμμετέχουν έργα μικρών μαθητών πάνω στο ίδιο θέμα, (επιμέλεια Μαριλένα Ζολώτα), ενώ παρουσιάζεται ψηφιακά και το εικαστικό project: “Ελεύθεροι Πολιορκημένοι”, μια παραγωγή της Εικαστικής Ομάδας με έδρα το Ρέθυμνο: ΚΑΤ-Αrt-I. Στην έκθεση τέλος, συμμετέχει με έργα ο Σύλλογος Καλλιτεχνών Εικαστικών Τεχνών Κεντρικής Ελλάδας (ΣΚΕΤΚΕ). Μετά από επιτυχείς διοργανώσεις με το ίδιο θέμα (Ρέθυμνο, Αντικύθηρα, Ναύπλιο, Μαρκόπουλο Αττικής) και δύο ημερίδες, η έκθεση μας ολοκληρώνεται συμβολικά στην Ιερά Πόλη του Μεσολογγίου.

Συμμετέχουν:

Αλεξιάδης Αναστάσιος, Αλεξοπούλου Γιάννα,  Ανδρικοπούλου Όλγα, Αξαόπουλος Κίμων, Αρχοντάκη Ειρήνη,  Βλαχογιάννη Βίκυ,  Βογιατζή Μαγδαληνή, Γεωργιάδου Ισμήνη, Δάρας Οδυσσέας, Διαμαντοπούλου Ζωή, Elessa,  Ζολώτα Μαριλένα, Ζουρούδης Δημήτρης, Κανάτα Μαρία, Καραμούζη Ράνια, Κατσίμπρα Θεοδώρα, Καρανίκας Κωνσταντίνος, Κεχαγιά Ελισσάβετ, Λαδογιάννη Μαρία, Λάππα Ανδριάννα Βερενίκη, Μαντζούκα Αντωνία,  Μεσδανίτη Φωτεινή,  Μπίτζος Μανώλης, Μονογυιός Ιωάννης,  Νασιοπούλου Ντιάνα, Jacobs Nanou, Πάλμου Σταματίνα,  Πανταζή Δέσποινα,  Παπανικολάου Ελένη, Παρασκευόπουλος Άγγελος, Πιτικάκη Ελευθερία, Πολυχρονάτου Ελένη, Πρέσσας Νίκος, Σιδηροπούλου Σοφία,  Σοφρά Βασιλική, Σταθογιάννης Ιωάννης,  Τουλιάτου Κερασιά, Τσαμπά Σοφία, Τσουκνάκη Μαρία,  Χαλίδας Παλαιολόγος,  Πασαλόγλου Δώρα,  Σίμου Αργυρούλα, Χατζή Αθηνά, Χατζηστεφάνου Άννα Μαρία, Χουρχούλης Γιώργος, Φλέγγα Αντωνία, Φώτης Στάθης.