Τμήμα Γενικής Παιδείας,Τμήμα Εικαστικών,Τμήμα Θεάτρου,Τμήμα Κινηματογράφου,Τμήμα Παραδοσιακού Χορού,Τμήμα Σύγχρονου Χορού Με μουσικοχορευτικό δρώμενο του σχολείου μας ξεκίνησε “Το ταξίδι της Μάσκας”

Με μουσικοχορευτικό δρώμενο του σχολείου μας ξεκίνησε “Το ταξίδι της Μάσκας”

Με μεγάλη επιτυχία άνοιξε με μουσικοχορευτικό δρώμενο του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου η Εικαστική Έκθεση ΕΙΚΑΣΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ “ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΜΑΣΚΑΣ” στο Κτίριο Χρυσόγελου Π.Ε ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ
Πρόκειται για μια πρωτότυπη έκθεση στο Κτίριο Χρυσόγελου που θα μας μυήσει στο πνεύμα του Πατρινού Καρναβαλιού και της μακρόχρονης ιστορίας του. Την Τετάρτη 16 Φεβρουαρίου 2022 στις 12μ.μ. υποδεχθήκαμε την εικαστική εγκατάσταση « Το ταξίδι της μάσκας » σε συνεργασία με το | ΠΑΤΡΙΝΟ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ – ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΔΗΜΟΥ ΠΑΤΡΕΩΝ.
Πρόκειται για μια πολυμορφική εγκατάσταση με τα πρωτογενή υλικά στοιχεία που εδώ και χρόνια μετουσιώνουν το πνεύμα του Καρναβαλιού σε μήτρα δημιουργίας, μεταμόρφωσης, ζωής, ψυχαγωγίας και μέθεξης. Τα εκμαγεία του Καρναβαλικού Εργαστηρίου εκτίθενται ως στοιχεία της συλλογικής και δημιουργικής μνήμης του θεσμού ξεδιπλώνοντας τη μαγεία και το συναίσθημα της Πάτρας. Ο θεατής καλείται να συμμετάσχει βιωματικά σε έναν εικαστικά ενεργοποιημένο χώρο, χωρίς οριοθέτηση αλλά με έντονη σκηνογραφική διάσταση.
Το άνοιγμα της εικαστικής έκθεσης πραγματοποιήθηκε από το ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΌ ΓΥΜΝΑΣΙΟ Π.Ε ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ. Η εικαστική επιμέλεια της έκθεσης πραγματοποιήθηκε από τον καθηγητή του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου κ. Νικόλαο Ντούμα , η επιμέλεια του δρωμένου από τους εκπαιδευτικούς κ. Δημήτρη Σιούντα, Βασίλειο Γεωργούλη και Σύρρου Πηνελόπη.

Στη δράση συμμετείχαν επίσης το 1ο Γυμνάσιου Μεσολογγίου και του 3ο Δημοτικό Σχολείο. Στην εκδήλωση ήταν παρόντες οι Αντιπεριφερειάρχες Πολιτισμού & Τουρισμού, κ.Νικόλαος Κοροβέσης και η Αντιπεριφερειάρχης Αιτωλοακαρνανίας κ.Μαρίας Σαλμά
Στο πλαίσιο της εν λόγω έκθεσης θα πραγματοποιηθούν βιωματικά εργαστήρια με σχολεία της περιοχής και με ομάδες ψυχικής υγείας (Κατόπιν τηλ. Ραντεβού στο 2631022081 ), ύστερα από συνεννόηση με τους υπεύθυνους του Κτιρίου Χρυσόγελου.
Ώρες έκθεσης : Δευτέρα έως Παρασκευή από τις 10.00π.μ έως τις 2.00μμ. κατόπιν τηλ. Ραντεβού στο 2631022081.
Διάρκεια έκθεσης: 16 Φεβρουαρίου – 18 Μαρτίου 2022.
-Θα τηρηθούν όλα τα προβλεπόμενα μέτρα για την προστασία από την πανδημία.-