Τμήμα Γενικής Παιδείας,Τμήμα Θεάτρου,Τμήμα Κινηματογράφου,Τμήμα Κλασικού Χορού,Τμήμα Σύγχρονου Χορού Με πλήθος κόσμου και πλούσιο πρόγραμμα άνοιξε η αυλαία της 1ης Καλλιτεχνικής Εβδομάδας

Με πλήθος κόσμου στην κατάμεστη αίθουσα της Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας και με πλούσιο πρόγραμμα άνοιξε η αυλαία της 1ης Καλλιτεχνικής Εβδομάδας που διοργανώνει το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου. Η συγκεκριμένη εκδήλωση φιλοδοξεί να μετατραπεί σε θεσμός καλλιτεχνικών συναντήσεων σχολείων στα πλαίσια λήξης των μαθημάτων του σχολικού έτους. Την εκδήλωση άνοιξε ο Διευθυντής του Σχολείου Ηλίας Υφαντής και συντόνιζε η αναπληρώτρια Διευθύντρια Σύρρου Πηνελόπη. Στη συνέχεια έγινε παρουσίαση του σχολείου από την Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κα Τέγα Χριστίνα και το μέλος του ΔΣ κα Χασιώτη Θεοδώρα. Στη συνέχεια χαιρετισμό απηύθυνε εκ μέρους της Δημοτικής Αρχής ο Αντιδήμαρχος Οικονομικών Υπηρεσιών, Διοικητικών Υπηρεσιών. Καραπάνος Νικόλαος.

Στη συνέχεια ακολούθησε το μουσικοχορευτικό πρόγραμμα του σχολείου που συγκίνησε τους παρευρισκόμενους. Παρουσιάστηκαν τα παρακάτω δρώμενα

Εργαστήριο Δημιουργικής Γραφής «Σκέψεις ενός εφήβου στα χρόνια του πολέμου»:Ανάγνωση σελίδων ημερολογίου(Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Σύρρου Πηνελόπη- Σιούντας Δημήτρης )

ΚατεύθυνσηΘεάτρου– Κατεύθυνση ΧορούΓ’ Γυμνασίου: «Memories»: Κλασικός Χορός (Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ράπτη Βάνα)

Α’ Γυμνασίου: «Venezzia»: Κλασικός Χορός (Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ράπτη Βάνα)

Α’ Γυμνασίου: «ΜΟΜΟ»: Θεατρική διασκευή του ομώνυμου έργου του Μίκαελ Έντε (Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Σιούντας Δημήτρης)

Β’ Γυμνασίου: «Pirates’ ballet»: Κλασικός Χορός  (Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ράπτη Βάνα)

Γ’ Γυμνασίου: «ΜικρασίαΧαίρε»: προβολή αποσπασμάτων ταινίας μικρού μήκους (Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Σιούντας Δημήτρης)

Γ’ Γυμνασίου: «Letmeshine»: Σύγχρονος Χορός (Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Γήτα Βασιλική)

Α’ Γυμνασίου: «Feelings»: Σύγχρονος Χορός (Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ράπτη Βάνα)

Β’ Γυμνασίου: «Neverquestionlove»: Σύγχρονος Χορός (Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Γήτα Βασιλική)

Α’ Γυμνασίου: «Findingrhythm»: Σύγχρονος Χορός (Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Γήτα Βασιλική)

Β’ Γυμνασίου: «Κανέναςδεναφήνειτηνπατρίδατου»: Θεατρικό δρώμενο (Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Σιούντας Δημήτρης)

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Αντιδήμαρχος Οικονομικών Υπηρεσιών, Διοικητικών Υπηρεσιών Καραπάνος Νικόλαος, η Αντιδήμαρχος Οινιαδών Γούργαρη Μέμη, ο ιδρυτής και πρόεδρος της Διεξόδου κος Κορδόσης Νικόλαος, η πρώην Βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Μαρία Τριανταφύλλου, ο πρώην Δήμαρχος Μεσολογγίου Παναγιώτης Κατσούλης, ο περιφερειακός Σύμβουλος κος Κούστας Κωνσταντίνος, ο πρόεδρος της ΑΔΕΔΥ και αντιπρόεδρος του Συλλόγου Δασκάλων Τσάμης Δημήτρης, ο αιρετός Α’θμιας Εκπαίδευσης και μέλος του ΠΥΣΠΕ και Δημοτικός Σύμβουλος Σκαρμούτσος Τάσος, το μέλος του Πνευματικού Κέντρου Ι.Π. Μεσολογγίου και Υποδιευθυντής του 2ου ΓΕΛ Μεσολογγίου κος Μυλωνάς Παναγιώτης και η υπεύθυνη του ΚΠΕ κα Όλγα Γιαννακογιώργου.