Αντιπροσωπεία γονέων του σχολείου μας στην Δ’ Περιφερειακή Σύσκεψη της Πανελλήνιας Ένωσης Γονέων Μουσικών & Καλλιτεχνικών Σχολείων

Στην Πρέβεζα πραγματοποιήθηκε η Δ΄ Περιφερειακή Σύσκεψη της Πανελλήνιας Ένωσης Γονέων Μουσικών & Καλλιτεχνικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2019 -2020.

Η περιφερειακή σύσκεψη πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 16 Φεβρουαρίου κι ώρα 11:30 π. μ, στην αίθουσα του Εργατικού Κέντρου Πρέβεζας.

Στη σύσκεψη συυμετείχαν τα μέλη των Δ.Σ των συλλόγων γονέων και κηδεμόνων των Μουσικών σχολείων, Άρτας, Ιωαννίνων, Τρικάλων, Κέρκυρας, Λευκάδας, Αγρινίου, και Άμφισσας. Εκ μέρους των γονέων του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου παραβρέθηκαν ως αντιπρόσωποι οι κοι Θανάσης Κωνσταντίνου και Έφη Γαντζούδη, η οποία και συμμετείχε στο Προεδρείο της σύσκεψης.. Σημειωτέον ότι το σχολείο μας είναι το μοναδικό Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο στη Δυτική Ελλάδα και την Ήπειρο.

Ακολούθησε εποικοδομητικός διάλογος για τα ζητήματα των Μουσικών και Καλλιτεχνικών σχολείων όπως τα κτίρια, η έγκαιρη στελέχωση των σχολείων από όλες τις ειδικότητες εκπαιδευτικών, η σίτιση, η μεταφορές κ.α. Επίσης συζητήθηκαν τρόποι επίλυσής τους.

Η αντιπροσωπεία του σχολείου μας συναντήθηκε μεταξύ άλλων με τον Πρόεδρο της Περιφερειακής Ένωσης Γονέων Δυτικής Ελλάδας και τον Πρόεδρο του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου, με τους οποίους υπήρξε πολύ καλή επικοινωνία και εποικοδομητική συζήτηση. Επόμενο βήμα η επίσημη σύσταση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνω του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου, η οποία έχει ήδη δρομολογηθεί.

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου στη Βάλβειο Δημοτική ΒιβλιοθήκηΤο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου στη Βάλβειο Δημοτική Βιβλιοθήκη

Στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος φιλαναγνωσίας περιηγηθήκαμε στη Βάλβειο Δημοτική Βιβλιοθήκη Μεσολογγίου από το Βιβλιοθηκονόμο κο. Μιχάλη Κιτσινέλη. Ο κος Κιτσινέλης μας μίλησε για την ιστορία της βιβλιοθήκης , την

Ενημέρωση γονέων, κοπή πίτας και παράδοση βαθμολογίαςΕνημέρωση γονέων, κοπή πίτας και παράδοση βαθμολογίας

Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες που αφορούν το Α΄ τετράμηνο φοίτησης των μαθητών του σχολείου μας. Συγκεκριμένα πραγματοποιήθηκε ενημέρωση γονέων μέσω της πλατφόρμας webex. Στη συνέχεια έγινε η κοπή πίτας του συλλόγου