Αντιπροσωπεία γονέων του σχολείου μας στην Δ’ Περιφερειακή Σύσκεψη της Πανελλήνιας Ένωσης Γονέων Μουσικών & Καλλιτεχνικών Σχολείων

Στην Πρέβεζα πραγματοποιήθηκε η Δ΄ Περιφερειακή Σύσκεψη της Πανελλήνιας Ένωσης Γονέων Μουσικών & Καλλιτεχνικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2019 -2020.

Η περιφερειακή σύσκεψη πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 16 Φεβρουαρίου κι ώρα 11:30 π. μ, στην αίθουσα του Εργατικού Κέντρου Πρέβεζας.

Στη σύσκεψη συυμετείχαν τα μέλη των Δ.Σ των συλλόγων γονέων και κηδεμόνων των Μουσικών σχολείων, Άρτας, Ιωαννίνων, Τρικάλων, Κέρκυρας, Λευκάδας, Αγρινίου, και Άμφισσας. Εκ μέρους των γονέων του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου παραβρέθηκαν ως αντιπρόσωποι οι κοι Θανάσης Κωνσταντίνου και Έφη Γαντζούδη, η οποία και συμμετείχε στο Προεδρείο της σύσκεψης.. Σημειωτέον ότι το σχολείο μας είναι το μοναδικό Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο στη Δυτική Ελλάδα και την Ήπειρο.

Ακολούθησε εποικοδομητικός διάλογος για τα ζητήματα των Μουσικών και Καλλιτεχνικών σχολείων όπως τα κτίρια, η έγκαιρη στελέχωση των σχολείων από όλες τις ειδικότητες εκπαιδευτικών, η σίτιση, η μεταφορές κ.α. Επίσης συζητήθηκαν τρόποι επίλυσής τους.

Η αντιπροσωπεία του σχολείου μας συναντήθηκε μεταξύ άλλων με τον Πρόεδρο της Περιφερειακής Ένωσης Γονέων Δυτικής Ελλάδας και τον Πρόεδρο του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου, με τους οποίους υπήρξε πολύ καλή επικοινωνία και εποικοδομητική συζήτηση. Επόμενο βήμα η επίσημη σύσταση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνω του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου, η οποία έχει ήδη δρομολογηθεί.

Ενδοσχολική επιμόρφωση στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο ΜεσολογγίουΕνδοσχολική επιμόρφωση στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου

Στο εργαστήρι πληροφορικής του σχολείου μας, σε συνεργασία με το 2ο ΓΕΛ Μεσολογγίου πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 14 Ιανουαρίου 2020 ενδοσχολική επιμόρφωση φιλολόγων που υπηρετούν στα Γυμνάσια και Λύκεια της περιοχής

«Σύγχρονη Παιδαγωγική και Τρεις Ιεράρχες» το θέμα της εκδήλωσης του σχολείου μας«Σύγχρονη Παιδαγωγική και Τρεις Ιεράρχες» το θέμα της εκδήλωσης του σχολείου μας

Μια άγνωστη και ξεχασμένη πτυχή της δράσης των Τριών Ιεραρχών ανέδειξε η αναπληρώτρια καθηγήτρια της Ανώτατης Εκκλησιαστικής Ακαδημίας Βελάς Ιωαννίνων κα. Μαρία Ράπτη στη χθεσινή εκδήλωση του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου