Κεντρική Ομιλήτρια στη γιορτή των Τριών Ιεραρχών η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια της Ανώτατης Εκκλησιαστικής Ακαδημίας κα. Μαρία Ράπτη

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου σε συνεργασία με το 2ο ΓΕΛ Μεσολογγίου ανακοινώνει ότι θα παραθέσει ομιλία η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια της Χριστιανικής Παιδαγωγικής της Ανωτάτης Εκκλησιαστικής Ακαδημίας Βελάς Ιωαννίνων κα Μαρία Ράπτη στα πλαίσια της γιορτής των Τριών Ιεραρχών. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 30 Ιανουαρίου 2020 και ώρα 10:00 στην Ιερά Πόλη Μεσολογγίου, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου, (οδός Παπαδιαμαντοπούλου 100) . Το θέμα που θα αναπτύξει είναι: «Οι Τρεις Ιεράρχες και η σχέση τους με την παιδεία».

Η κα. Μαρία Ράπτη κατάγεται από το Θέρμο Αιτωλοακαρνανίας. Σπούδασε στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, την Θεολογική Σχολή Πανεπιστημίου Αθηνών και το Universite de Fribourg (Pedagogie – Psychologie). Έχει εκπονήσει διδακτορική διατριβή στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων. Δίδαξε στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, σε προγράμματα επιμόρφωσης εκπαιδευτικών, στο Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και στην Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.) Ιωαννίνων. Είναι Επίκουρη Καθηγήτρια της Ανώτατης Εκκλησιαστικής Ακαδημίας Βελλάς Ιωαννίνων, με γνωστικό αντικείμενο την Χριστιανική Παιδαγωγική και την Κατήχηση. Συμμετέχει με εισηγήσεις σε συνέδρια και ημερίδες, με ομιλίες σε Σχολές Γονέων και ως μέλος οργανωτικών και επιστημονικών επιτροπών συνεδρίων. Δημοσιεύει κείμενά της σε επιστημονικά περιοδικά και επετηρίδες.

Με όραμα και προτάσεις η πρώτη συνεδρίαση του Συλλόγου Διδασκόντων

Σε πολύ καλό κλίμα και με κατάθεση πολλών προτάσεων από τους παρισταμένους εκπαιδευτικούς πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνεδρίαση του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου μας. Πέρα από τα καθαρά διαδικαστικά και λειτουργικά

Έναρξη Λειτουργίας Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου και αιτήσεις εγγραφής.

Ανακοινώνουμε την απόφαση Έναρξης Λειτουργίας του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου  Μεσολογγίου. Το νέο σχολείο συστεγάζεται με το 2ο Γενικό Λύκειο Μεσολογγίου ( συν/νη φωτογραφία ) Αιτήσεις εγγραφής μαθητών υποβάλλονται στη ΔΔΕ Αιτ/νίας

Φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος για φοίτηση μαθητών εκτός Μεσολογγίου στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο το Σχολικό Έτος 2020-2021

Προκειμένου να γίνει σωστός προγραμματισμός για την μεταφορά των μαθητών από όλη την Αιτωλοακαρνανία για το επόμενο σχολικό έτους 2020-2021, παρακαλούμε όλους όσους μαθητές ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στις εισαγωγικές και