Κεντρική Ομιλήτρια στη γιορτή των Τριών Ιεραρχών η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια της Ανώτατης Εκκλησιαστικής Ακαδημίας κα. Μαρία Ράπτη

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου σε συνεργασία με το 2ο ΓΕΛ Μεσολογγίου ανακοινώνει ότι θα παραθέσει ομιλία η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια της Χριστιανικής Παιδαγωγικής της Ανωτάτης Εκκλησιαστικής Ακαδημίας Βελάς Ιωαννίνων κα Μαρία Ράπτη στα πλαίσια της γιορτής των Τριών Ιεραρχών. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 30 Ιανουαρίου 2020 και ώρα 10:00 στην Ιερά Πόλη Μεσολογγίου, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου, (οδός Παπαδιαμαντοπούλου 100) . Το θέμα που θα αναπτύξει είναι: «Οι Τρεις Ιεράρχες και η σχέση τους με την παιδεία».

Η κα. Μαρία Ράπτη κατάγεται από το Θέρμο Αιτωλοακαρνανίας. Σπούδασε στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, την Θεολογική Σχολή Πανεπιστημίου Αθηνών και το Universite de Fribourg (Pedagogie – Psychologie). Έχει εκπονήσει διδακτορική διατριβή στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων. Δίδαξε στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, σε προγράμματα επιμόρφωσης εκπαιδευτικών, στο Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και στην Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.) Ιωαννίνων. Είναι Επίκουρη Καθηγήτρια της Ανώτατης Εκκλησιαστικής Ακαδημίας Βελλάς Ιωαννίνων, με γνωστικό αντικείμενο την Χριστιανική Παιδαγωγική και την Κατήχηση. Συμμετέχει με εισηγήσεις σε συνέδρια και ημερίδες, με ομιλίες σε Σχολές Γονέων και ως μέλος οργανωτικών και επιστημονικών επιτροπών συνεδρίων. Δημοσιεύει κείμενά της σε επιστημονικά περιοδικά και επετηρίδες.

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου “συνδέθηκε” με “Καθημερινή”Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου “συνδέθηκε” με “Καθημερινή”

Ένα ξεχωριστό αφιέρωμα για τον Τύπο και τη Δημοσιογραφία στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας και σχολικού πολιτιστικού πρόγραμματος έγινε στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου. Συγκεκριμένα επιλέχθηκε η βιωματική προσέγγιση συνομιλώντας

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο “ταξίδεψε” ΕυρώπηΤο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο “ταξίδεψε” Ευρώπη

Το πρώτο Ευρωπαϊκό του πρόγραμμα υλοποίησε το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου “ταξιδεύοντας” εικονικά βέβαια λόγω πανδημίας στην Ευρώπη. Πρόκειται για το Crowwdreaming Europa Square. Πρόκειται για δημιουργία ψηφιακών σκηνών ευχαριστιών που