Κεντρική Ομιλήτρια στη γιορτή των Τριών Ιεραρχών η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια της Ανώτατης Εκκλησιαστικής Ακαδημίας κα. Μαρία Ράπτη

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου σε συνεργασία με το 2ο ΓΕΛ Μεσολογγίου ανακοινώνει ότι θα παραθέσει ομιλία η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια της Χριστιανικής Παιδαγωγικής της Ανωτάτης Εκκλησιαστικής Ακαδημίας Βελάς Ιωαννίνων κα Μαρία Ράπτη στα πλαίσια της γιορτής των Τριών Ιεραρχών. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 30 Ιανουαρίου 2020 και ώρα 10:00 στην Ιερά Πόλη Μεσολογγίου, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου, (οδός Παπαδιαμαντοπούλου 100) . Το θέμα που θα αναπτύξει είναι: «Οι Τρεις Ιεράρχες και η σχέση τους με την παιδεία».

Η κα. Μαρία Ράπτη κατάγεται από το Θέρμο Αιτωλοακαρνανίας. Σπούδασε στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, την Θεολογική Σχολή Πανεπιστημίου Αθηνών και το Universite de Fribourg (Pedagogie – Psychologie). Έχει εκπονήσει διδακτορική διατριβή στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων. Δίδαξε στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, σε προγράμματα επιμόρφωσης εκπαιδευτικών, στο Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και στην Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.) Ιωαννίνων. Είναι Επίκουρη Καθηγήτρια της Ανώτατης Εκκλησιαστικής Ακαδημίας Βελλάς Ιωαννίνων, με γνωστικό αντικείμενο την Χριστιανική Παιδαγωγική και την Κατήχηση. Συμμετέχει με εισηγήσεις σε συνέδρια και ημερίδες, με ομιλίες σε Σχολές Γονέων και ως μέλος οργανωτικών και επιστημονικών επιτροπών συνεδρίων. Δημοσιεύει κείμενά της σε επιστημονικά περιοδικά και επετηρίδες.

Πρώτο βραβείο σε μαθητικό διαγωνισμό φωτογραφίαςΠρώτο βραβείο σε μαθητικό διαγωνισμό φωτογραφίας

Την Πέμπτη 10 Ιουνίου και ώρα 8.00 μ.μ. πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια της έκθεσης των έργων μαθητών και μαθητριών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, που συμμετείχαν στον Μαθητικό Διαγωνισμό Ζωγραφικής και Φωτογραφίας,

Κοπή πίτας Καλλιτεχνικού Γυμνασίου ΜεσολογγίουΚοπή πίτας Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο έκοψε την πρωτοχρονιάτικη πίτα του παρουσία της Φιλολόγου κας. Σύρρου και του Διευθυντή κου. Υφαντή. Ευχαριστούμε την κυρία Γατζούδη για την προσφορά της βασιλόπιτας.

Παρατήρηση πουλιών στην ΚλείσοβαΠαρατήρηση πουλιών στην Κλείσοβα

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολόγγιου σε συνεργασία με το Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο-Λύκειο Μεσολογγίου συμμετείχε στην παρατήρηση πουλιών στον υγροβιότοπο της Κλείσοβας, την οποία διοργάνωνε το παράρτημα της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας του