Κινητικότητα για το κτιριακό του σχολείου

Κινητικότητα υπήρξε για το κτιριακό ζήτημα του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου. Συγκεκριμένα στο σχολείο μας θα τοποθετηθούν, πέρα από τις ήδη χρησιμοποιούμενες αίθουσες στο νυν κτίριο του 2ου Λυκείου Μεσολογγίου, άλλες πέντε προκατασκευασμένες αίθουσες σε ειδικά προβλεπόμενο χώρο δίπλα στο εν λόγω κτιριακό συγκρότημα. Οι αίθουσες αυτές προέρχονται από το Λύκειο Θέρμου.

Η λύση αυτή προέκυψε ύστερα από συντονισμένες ενέργειες της Δημοτικής Αρχής του Δήμου Ι.Π. Μεσολογγίου και της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αιτωλοακαρνανίας.

Το κτιριακό όμως δεν σταματάει εκεί. Είναι άμεσα συνδεδεμένο με την ανάπτυξη του σχολείου, για το οποίο υπάρχει ενδιαφέρον από όλο το Νομό Αιτωλοακαρνανίας αλλά και από Αχαία.

Για το λόγο αυτό οι επαφές της σχολικής μας κοινότητας με τους εμπλεκόμενους θεσμικούς φορείς είναι συνεχείς. Θα υπάρξουν νεότερες ανακοινώσεις.

Πρώτο βραβείο σε μαθητικό διαγωνισμό φωτογραφίαςΠρώτο βραβείο σε μαθητικό διαγωνισμό φωτογραφίας

Την Πέμπτη 10 Ιουνίου και ώρα 8.00 μ.μ. πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια της έκθεσης των έργων μαθητών και μαθητριών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, που συμμετείχαν στον Μαθητικό Διαγωνισμό Ζωγραφικής και Φωτογραφίας,

Τα αποτελέσματα των Eισαγωγικών Eξετάσεων στην Α΄ τάξη του Καλλιτεχνικού ΓυμνασίουΤα αποτελέσματα των Eισαγωγικών Eξετάσεων στην Α΄ τάξη του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου

Σας κοινοποιούμε τα αποτελέσματα των εισαγωγικών εξετάσεων για την Α΄ Γυμνασιου. Παρακαλούνται οι γονείς των μαθητών που πέτυχαν και στις δύο κατευθύνσεις να επικοινωνήσουν με σχολείο προκειμένου να δηλώσουν την