Κινητικότητα για το κτιριακό του σχολείου

Κινητικότητα υπήρξε για το κτιριακό ζήτημα του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου. Συγκεκριμένα στο σχολείο μας θα τοποθετηθούν, πέρα από τις ήδη χρησιμοποιούμενες αίθουσες στο νυν κτίριο του 2ου Λυκείου Μεσολογγίου, άλλες πέντε προκατασκευασμένες αίθουσες σε ειδικά προβλεπόμενο χώρο δίπλα στο εν λόγω κτιριακό συγκρότημα. Οι αίθουσες αυτές προέρχονται από το Λύκειο Θέρμου.

Η λύση αυτή προέκυψε ύστερα από συντονισμένες ενέργειες της Δημοτικής Αρχής του Δήμου Ι.Π. Μεσολογγίου και της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αιτωλοακαρνανίας.

Το κτιριακό όμως δεν σταματάει εκεί. Είναι άμεσα συνδεδεμένο με την ανάπτυξη του σχολείου, για το οποίο υπάρχει ενδιαφέρον από όλο το Νομό Αιτωλοακαρνανίας αλλά και από Αχαία.

Για το λόγο αυτό οι επαφές της σχολικής μας κοινότητας με τους εμπλεκόμενους θεσμικούς φορείς είναι συνεχείς. Θα υπάρξουν νεότερες ανακοινώσεις.

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου στη Βάλβειο Δημοτική ΒιβλιοθήκηΤο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου στη Βάλβειο Δημοτική Βιβλιοθήκη

Στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος φιλαναγνωσίας περιηγηθήκαμε στη Βάλβειο Δημοτική Βιβλιοθήκη Μεσολογγίου από το Βιβλιοθηκονόμο κο. Μιχάλη Κιτσινέλη. Ο κος Κιτσινέλης μας μίλησε για την ιστορία της βιβλιοθήκης , την

Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.

Μεγάλο ενδιαφέρον υπήρξε από γονείς και μαθητές για τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις εισαγωγής στην Α΄Γυμνασίου του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου. Συνολικά υπήρξαν περισσότερες από 70 αιτήσεις και στις τρεις κατευθύνσεις

Πρωτοβουλία για σύσταση συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου ΜεσολογγίουΠρωτοβουλία για σύσταση συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου

Με πρωτοβουλία του σχολείου μας το Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2019 και ώρα 18:00 το απόγευμα στην αίθουσα του Συλλόγου Διδασκόντων συγκαλείται συνάντηση Γονέων με σκοπό τη σύσταση συλλόγου Γονέων και