«Σύγχρονη Παιδαγωγική και Τρεις Ιεράρχες» το θέμα της εκδήλωσης του σχολείου μας

Μια άγνωστη και ξεχασμένη πτυχή της δράσης των Τριών Ιεραρχών ανέδειξε η αναπληρώτρια καθηγήτρια της Ανώτατης Εκκλησιαστικής Ακαδημίας Βελάς Ιωαννίνων κα. Μαρία Ράπτη στη χθεσινή εκδήλωση του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου που συνδιοργάνωσε με το 2ο ΓΕΛ Μεσολογγίου.

Πρόκειται για την επιρροή που άσκησε το έργο τους σε πολλές βασικές αρχές της σύγχρονης παιδαγωγικής. Έγιναν αναφορές για τη διδασκαλία μέσω παραδειγμάτων, την «παιδαγωγική αγάπη» του δασκάλου προς τους μαθητές, την αμφίδρομη στάση αλληλοκατανόησης και αλληλοσεβασμού καθώς και στην άναγκη καλλιέργειας της συνειδητής φιλομάθειας..

Αφού διαβάστηκε το μήνυμα του Υπουργείου Παιδείας για τους Τρεις Ιεράρχες από το Διευθυντή του 2ου ΓΕΛ κο Θεοδώρου Χρήστο, έγινε η παρουσίαση της προσκεκλημένης ομιλήτριας από τον υποδιευθυντή του 2ου ΓΕΛ κο Παναγιώτη Μυλώνα. Παρόντες στην εκδήλωση ήταν η Συντονίστρια Π.Ε.Κ.Ε.Σ Δυτικής Ελλάδος των Καλλιτεχνικών κα Μόνικα Λίλλη, ο Συντονιστής Π.Ε.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδος Μουσικών κος Μποκόρος Παναγιώτης. Από την πλευρά του Δήμου Μεσολογγίου τίμησαν την εκδήλωση με την παρουσία τους ο Αντιπροέδρος Πνευματικού Κέντρου κος Γυφτογιάννης Ιωάννης , ο Πρόεδρος της Κοινωφελούς Επιχείρησης του Δήμου Μεσολογγίου κος Σωτηρακόπουλος Γεώργιος και η Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής κα Μέμη Γούργαρη.

Πέραν της ομιλίας, το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου ανέλαβε την εκφώνηση του Πανηγυρικού Λόγου επί τη μνήμη της γιορτής των Τριών Ιεραρχών στον Ι.Ν. του Αγίου Παντελεήμονα, που επιμελήθηκε η φιλόλογος του σχολείου κα. Σύρρου Πηνελόπη.

Ξεκίνησαν τα μαθήματα Ενισχυτικής ΔιδασκαλίαςΞεκίνησαν τα μαθήματα Ενισχυτικής Διδασκαλίας

Ξεκίνησαν σήμερα Τριτη 17-12-2019 τα μαθήματα ενισχυτικής διδασκαλίας του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου σε συνεργασία με το 2ο Γυμνάσιο Μεσολογγίου. Τα μαθήματα πραγματοποιούνται τις μεσημεριανές ώρες μετά τη λήξη του ωρολογίου

Με επιτυχία συμμετοχή του σχολείου μας στην παρέλαση για την 28η Οκτωβρίου (φωτό)Με επιτυχία συμμετοχή του σχολείου μας στην παρέλαση για την 28η Οκτωβρίου (φωτό)

Τα χειροκροτήματα του κοινού εισέπραξε η πρώτη εμφάνιση του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου σε παρέλαση Εθνικής Εορτής στην Ι.Π. Μεσολογγίου. Προηγήθηκε η παρουσία σημαιοφόρου και παραστατών στην επίσημη δοξολόγία στον Ι.Ν