Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου στη Βάλβειο Δημοτική Βιβλιοθήκη

Στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος φιλαναγνωσίας περιηγηθήκαμε στη Βάλβειο Δημοτική Βιβλιοθήκη Μεσολογγίου από το Βιβλιοθηκονόμο κο. Μιχάλη Κιτσινέλη. Ο κος Κιτσινέλης μας μίλησε για την ιστορία της βιβλιοθήκης , την αξία της ανάγνωσης τονίζοντας ότι οι βιβλιοθήκες είναι μουσεία μυαλού και οι έφηβοι μπορούν να διευρύνουν τους ορίζοντές τους σε αυτές. Με τη δράση αυτή το σχολείο μας εγκαινιάζει μία διαρκή συνεργασία με τη Βάλβειο στο πλαίσιο μίας σχολικής “Λέσχης Ανάγνωσης”. Η επόμενη συνάντηση προγραμματίστηκε για την άλλη εβδομάδα στον ίδιο χώρο με δράση για το έργο του Ελύτη.

Υπεύθυνη καθηγήτρια του προγράμματος είναι η κα. Πηνελόπη Σύρρου.

Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.

Μεγάλο ενδιαφέρον υπήρξε από γονείς και μαθητές για τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις εισαγωγής στην Α΄Γυμνασίου του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου. Συνολικά υπήρξαν περισσότερες από 70 αιτήσεις και στις τρεις κατευθύνσεις

Ξεκίνησαν τα μαθήματα Ενισχυτικής ΔιδασκαλίαςΞεκίνησαν τα μαθήματα Ενισχυτικής Διδασκαλίας

Ξεκίνησαν σήμερα Τριτη 17-12-2019 τα μαθήματα ενισχυτικής διδασκαλίας του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου σε συνεργασία με το 2ο Γυμνάσιο Μεσολογγίου. Τα μαθήματα πραγματοποιούνται τις μεσημεριανές ώρες μετά τη λήξη του ωρολογίου

Πίνακας αποτελεσμάτων εξετασθέντων ανά κατεύθυνσηΠίνακας αποτελεσμάτων εξετασθέντων ανά κατεύθυνση