Τμήμα Κινηματογράφου,Τμήμα Κλασικού Χορού,Τμήμα Παραδοσιακού Χορού Εγκύκλιος πρόσληψης αναπληρωτών-ωρομισθίων εκπαιδευτικών χορού και κινηματογράφου στα Καλλιτεχνικά Σχολεία.

Θέμα: Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων και επιλογής υποψηφίων για την πρόσληψη ωρομίσθιου προσωπικού, εξειδικευμένου στα αντικείμενα των κατευθύνσεων Θεάτρου – Κινηματογράφου και Χορού στα Καλλιτεχνικά Σχολεία, για το σχολικό έτος 2020-2021.

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων στο πλαίσιο της κάλυψης των αναγκών σε εξειδικευμένο προσωπικό, το οποίο δεν εντάσσεται σε εκπαιδευτικό κλάδο, για την διδασκαλία των, κατά περίπτωση, αντικειμένων στις κατευθύνσεις Θεάτρου – Κινηματογράφου και Χορού των Καλλιτεχνικών Σχολείων και ειδικότερα:

α) Κατεύθυνση Θεάτρου – Κινηματογράφου
• Για το μάθημα «Κίνηση – Χορός»
• Για το μάθημα «Κινηματογράφου»

β) Κατεύθυνση Χορού
• Για το μάθημα «Κλασικός Χορός»
• Για το μάθημα «Σύγχρονος Χορός»
• Για το μάθημα «Κίνηση – Χορός»

καλεί

τους ενδιαφερόμενους, εφόσον επιθυμούν να προσληφθούν, με ωριαία αντιμισθία (έως είκοσι (20) ώρες εβδομαδιαίως) στα Καλλιτεχνικά Γυμνάσια με Λ.Τ. Γέρακα, Αμπελοκήπων – Θεσσαλονίκης και Ηρακλείου Κρήτης και στα Καλλιτεχνικά Γυμνάσια Αθηνών, Περιστερίου, Κερατσινίου-Δραπετσώνας, Κοζάνης και Μεσολογγίου για το σχολικό έτος 2020-2021, να υποβάλουν αίτηση με τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την πρόσληψή τους στα παραπάνω Σχολεία, ως εξειδικευμένοι στα αντικείμενα των κατευθύνσεων Θεάτρου – Κινηματογράφου και Χορού,

από την Τετάρτη 23/9 και ώρα 14:00 έως και τη Τρίτη 29/9/2020 και ώρα 14:00,

στην ηλεκτρονική πλατφόρμα της Δικτυακής Πύλης e-IEP – Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα Αιτήσεων, Διαχείρισης Προσωπικού και Συνεργατών Ι.Ε.Π. – (https://iep.edu.gr/services/mitroo), η οποία περιέχει με τυποποιημένο τρόπο τα απαιτούμενα στοιχεία και επέχει για τον αιτούντα θέση υπεύθυνης δήλωσης του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 σε ό, τι αφορά τα στοιχεία που δηλώνονται.

Οι νέοι υποψήφιοι, πριν από την υποβολή αίτησης για ένταξη στους οικείους πίνακες ωρομισθίων Καλλιτεχνικών Σχολείων, θα πρέπει να εγγραφούν στην, ως άνω, ιστοσελίδα, ώστε να αποκτήσουν «όνομα χρήστη» και «κωδικό πρόσβασης» στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες της, και ακολούθως να δημιουργήσουν τον προσωπικό φάκελο προσόντων (portfolio) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην αριθμ. 118829/Ε1/13-7-2018 (Β΄ 3407, ΑΔΑ: 7ΧΞΘ4653ΠΣ-ΛΔΠ) Υ.Α. με θέμα «Ορισμός κριτηρίων επιλογής για την πρόσληψη ωρομίσθιου προσωπικού στα Καλλιτεχνικά Σχολεία, στις κατευθύνσεις του Θεάτρου − Κινηματογράφου και Χορού.».

Στους ήδη εγγεγραμμένους υποψηφίους παρέχεται η δυνατότητα συμπλήρωσης/τροποποίησης, κατά τα ανωτέρω, των ήδη υπαρχόντων φακέλων (portfolio).

Δείτε αναλυτικά την εγκύκλιο εδώ: