Ξεκίνησαν τα μαθήματα Σύγχρονου και Κλασσικού Χορού

Από τις αρχές Δεκεμβρίου ξεκίνησαν τα μαθήματα Σύγχρονου και Κλασσικού Χορού. Το ωρολόγιο πρόγραμμα προβλέπει για τα παραπάνω καλλιτεχνικά αντικείμενα 8 ώρες στην κατεύθυνση χορού και από μία ώρα στην κατεύθυνση εικαστικών και θεάτρου αντίστοιχα.

Τα μαθήματα διδάσκουν η κα Βάνα Ράπτη, καθηγήτρια χορού και η κα Στέλλα Παπαδοπούλου, καθηγήτρια κλασσικού χορού.

Σημειωτέον ότι ο κλάσσικος και ο σύγχρονος χορός αποτελούν βασικούς πυλώνες της κατεύθυνσης χορού, η οποία περιέχει και το μάθημα του Παραδοσιακού Χορού, το οποίο διδάσκεται από τον κο Καραβασίλη Δημήτρη.

Οι μαθητές του μοντέρνου και κλασσικού χορού ήδη προετοιμάζουν προτζεκτ, το οποίο θα παρουσιαστεί τον ερχόμενο Γενάρη στο μαθητικό Συνέδριο για τον Κωστή Παλαμά που θα πραγματοποιηθεί στο Ελληνοαμερικάνικο Κολλέγιο Αθηνών.

Related Post

Λειτουργία Καλλιτεχνικών Σχολείων, Εισαγωγικές και Κατατακτήριες Εξετάσεις.Λειτουργία Καλλιτεχνικών Σχολείων, Εισαγωγικές και Κατατακτήριες Εξετάσεις.

Δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο το νέο ΦΕΚ για τη Λειτουργία των Καλλιτεχνικών Γυμνασίων και Λυκείων καθώς και για τον τρόπο εξέτασης στις εισαγωγικές και κατατακτήριες εξετάσεις.. Σε επόμενη ανακοίνωση θα

Με ιδιαίτερη επιτυχία συμμετείχε το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου στο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο για τον Κωστή Παλαμά. Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη, 23 και την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2020 στο θέατρο

Πίνακας αποτελεσμάτων εξετασθέντων ανά κατεύθυνσηΠίνακας αποτελεσμάτων εξετασθέντων ανά κατεύθυνση

Σας κοινοποιούμε  τον πίνακα αποτελεσμάτων εξετασθέντων υποψηφίων μαθητών ανά κατεύθυνση ύστερα από τις εξετάσεις επιλογής μαθητών που διεξήχθησαν σήμερα στο χώρο του σχολείου σύμφωνα με την Δ2133326/Δ2/29-08-2019. Ειδικότερα: Α. Πίνακας