Ξεκίνησαν τα μαθήματα Σύγχρονου και Κλασσικού Χορού

Από τις αρχές Δεκεμβρίου ξεκίνησαν τα μαθήματα Σύγχρονου και Κλασσικού Χορού. Το ωρολόγιο πρόγραμμα προβλέπει για τα παραπάνω καλλιτεχνικά αντικείμενα 8 ώρες στην κατεύθυνση χορού και από μία ώρα στην κατεύθυνση εικαστικών και θεάτρου αντίστοιχα.

Τα μαθήματα διδάσκουν η κα Βάνα Ράπτη, καθηγήτρια χορού και η κα Στέλλα Παπαδοπούλου, καθηγήτρια κλασσικού χορού.

Σημειωτέον ότι ο κλάσσικος και ο σύγχρονος χορός αποτελούν βασικούς πυλώνες της κατεύθυνσης χορού, η οποία περιέχει και το μάθημα του Παραδοσιακού Χορού, το οποίο διδάσκεται από τον κο Καραβασίλη Δημήτρη.

Οι μαθητές του μοντέρνου και κλασσικού χορού ήδη προετοιμάζουν προτζεκτ, το οποίο θα παρουσιαστεί τον ερχόμενο Γενάρη στο μαθητικό Συνέδριο για τον Κωστή Παλαμά που θα πραγματοποιηθεί στο Ελληνοαμερικάνικο Κολλέγιο Αθηνών.

Related Post

Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.

Μεγάλο ενδιαφέρον υπήρξε από γονείς και μαθητές για τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις εισαγωγής στην Α΄Γυμνασίου του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου. Συνολικά υπήρξαν περισσότερες από 70 αιτήσεις και στις τρεις κατευθύνσεις

Με ιδιαίτερη επιτυχία συμμετείχε το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου στο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο για τον Κωστή Παλαμά. Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη, 23 και την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2020 στο θέατρο

Εξέταση υποψηφίων μαθητών για την εισαγωγή τους στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο ΜεσολογγίουΕξέταση υποψηφίων μαθητών για την εισαγωγή τους στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αιτωλοακαρνανίας ανακοινώνει τον χρόνο και τόπο εξέτασης των υποψήφιων μαθητών του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου ενώπιον της Καλλιτεχνικής Επιτροπής ως εξής: ΤΟΠΟΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ 2ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ