Ξεκίνησαν τα μαθήματα Σύγχρονου και Κλασσικού Χορού

Από τις αρχές Δεκεμβρίου ξεκίνησαν τα μαθήματα Σύγχρονου και Κλασσικού Χορού. Το ωρολόγιο πρόγραμμα προβλέπει για τα παραπάνω καλλιτεχνικά αντικείμενα 8 ώρες στην κατεύθυνση χορού και από μία ώρα στην κατεύθυνση εικαστικών και θεάτρου αντίστοιχα.

Τα μαθήματα διδάσκουν η κα Βάνα Ράπτη, καθηγήτρια χορού και η κα Στέλλα Παπαδοπούλου, καθηγήτρια κλασσικού χορού.

Σημειωτέον ότι ο κλάσσικος και ο σύγχρονος χορός αποτελούν βασικούς πυλώνες της κατεύθυνσης χορού, η οποία περιέχει και το μάθημα του Παραδοσιακού Χορού, το οποίο διδάσκεται από τον κο Καραβασίλη Δημήτρη.

Οι μαθητές του μοντέρνου και κλασσικού χορού ήδη προετοιμάζουν προτζεκτ, το οποίο θα παρουσιαστεί τον ερχόμενο Γενάρη στο μαθητικό Συνέδριο για τον Κωστή Παλαμά που θα πραγματοποιηθεί στο Ελληνοαμερικάνικο Κολλέγιο Αθηνών.

Related Post

Θεατρική παράσταση λήξης σχολικού έτους “Εκκλησιάζουσες” (Video)Θεατρική παράσταση λήξης σχολικού έτους “Εκκλησιάζουσες” (Video)

Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.

Μεγάλο ενδιαφέρον υπήρξε από γονείς και μαθητές για τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις εισαγωγής στην Α΄Γυμνασίου του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου. Συνολικά υπήρξαν περισσότερες από 70 αιτήσεις και στις τρεις κατευθύνσεις

Προσλήψεις εκπαιδευτικών από το Υπουργείο Παιδείας στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου. Έως την άλλη Δευτέρα 07-10 οι αιτήσειςΠροσλήψεις εκπαιδευτικών από το Υπουργείο Παιδείας στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου. Έως την άλλη Δευτέρα 07-10 οι αιτήσεις

30-09-19 Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων και επιλογής υποψηφίων για την πρόσληψη ωρομίσθιου προσωπικού, εξειδικευμένου στα αντικείμενα των κατευθύνσεων Θεάτρου – Κινηματογράφου και Χορού στα Καλλιτεχνικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2019-2020