Τμήμα Γενικής Παιδείας Συμμετοχή του σχολείου μας στη δράση “Ξε-καθαρίζουμε τη Κλείσοβα

Συμμετοχή του σχολείου μας στη δράση “Ξε-καθαρίζουμε τη Κλείσοβα

Την Κυριακή 3 Απριλίου το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου συμμετείχε στο Μεγάλο Εθελοντικό Καθαρισμό της 3ης Απριλίου 2022 στο Αλσύλλιο της Κλείσοβας με τίτλο “Ξε-καθαρίζουμε την Κλείσοβα”. Τη δράση διοργάνωνε ο πολιτιστικός φορέας “messolonghibylocals” που όπως αναφέρει σε ανακοίνωση του “Ο δρόμος για το Παρατηρητήριο της Κλείσοβας αποτελεί μία μοναδική διαδρομή που μας φέρνει κοντά με τα τοπία του Μεσολογγίου, την άγρια φύση και τη λιμνοθάλασσα. Ωστόσο, πολλές φορές χρησιμοποιείται ως χωματερή. Ένα διαχρονικό πρόβλημα που πρέπει να τελειώσει. Ο δρόμος της Κλείσοβας είναι διαδρομή αναψυχής και όχι μέρος εναπόθεσης μπάζων και σκουπιδιών”. Το σχολείο μας συμμετείχε με ομάδα μαθητών που συντόνιζε η φιλόλογος Σύρρου Πηνελόπη”.

Οι περισσότεροι μαθητές ήρθαν για πρώτη φορά σε επαφή με την ανατολική Κλείσοβα και έδωσαν δυναμικό παρόν συμμετέχοντας στη διαδικασία με χαμόγελα και άριστη συνεργασία. Στο τέλος τους δοθηκαν αναμνηστικά μπλουζάκια.

Επίσκεψη του σχολείου μας στην έκθεση «Μπαϊράκια- Παντιέρες –Φλάμπουρα» στο Φετιχέ ΤζαμίΕπίσκεψη του σχολείου μας στην έκθεση «Μπαϊράκια- Παντιέρες –Φλάμπουρα» στο Φετιχέ Τζαμί

Την Τετάρτη 22-12 το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου πραγματοποίησε επίσκεψη τη Ναύπακτο. Εκεί το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης (ΕΕΕΕΚ) Ναυπάκτου είναι σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που απευθύνεται σε μαθητές ειδικής αγωγής.  Στο πλαίσιο των

Λειτουργία Καλλιτεχνικών Σχολείων, Εισαγωγικές και Κατατακτήριες Εξετάσεις.Λειτουργία Καλλιτεχνικών Σχολείων, Εισαγωγικές και Κατατακτήριες Εξετάσεις.

Δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο το νέο ΦΕΚ για τη Λειτουργία των Καλλιτεχνικών Γυμνασίων και Λυκείων καθώς και για τον τρόπο εξέτασης στις εισαγωγικές και κατατακτήριες εξετάσεις.. Σε επόμενη ανακοίνωση θα

Έναρξη Λειτουργίας Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου και αιτήσεις εγγραφής.Έναρξη Λειτουργίας Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου και αιτήσεις εγγραφής.

Ανακοινώνουμε την απόφαση Έναρξης Λειτουργίας του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου  Μεσολογγίου. Το νέο σχολείο συστεγάζεται με το 2ο Γενικό Λύκειο Μεσολογγίου ( συν/νη φωτογραφία ) Αιτήσεις εγγραφής μαθητών υποβάλλονται στη ΔΔΕ Αιτ/νίας