Τμήμα Γενικής Παιδείας Με ποδηλατική διαδρομή συμμετείχε το σχολείο μας στην Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η πρώτη δράση του σχολείου μας στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού. Συγκεκριμένα διεξήχθη ποδηλατική διαδρομή στην περιφερειακή οδό της πόλης έως στο Λιμάνι του Μεσολογγίου. Σε αυτή συμμετείχαν οι μαθητές του σχολείου και οι εκπαιδευτικοί κα Σύρρου Πηνελόπη, φιλόλογος και Τσάτσος Γεώργιος, εικαστικός. Μέσω τις διαδρομής αυτής οι μαθητές ήρθαν σε βιωματική επαφή με σημεία πολιτιστικού και περιβαλλοντικού ενδιαφέροντος όπως η θέση όπου σταθμεύουν τα αποδημητικά πουλιά Φλαμίνγκος, το σπίτι του Βύρωνα, η λιμνοθάλασσα και φυσικά το λιμάνι του Μεσολογγίου. Αξίζει να σημειωθεί ότι λήφθηκαν όλα τα προβλεπόμενα μέτρα ασφαλείας, που προβλέπονται τόσο για τον ποδηλατικό εξοπλισμό ( κράνη εν κινήσει) όσο και για την ασφαλή διέλευση των ποδηλατών . Σε αυτό συνέβαλε καθοριστικά η διοικήτρια της Τροχαίας Μεσολογγίου κα Ελένη Βούρβαχη, την οποία το σχολείο μας ευχαριστεί θερμά.