Το τμήμα Παραδοσιακών Χορών του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου στα Δημοτικά Σχολεία

Το τμήμα Παραδοσιακών χορών του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου γνωστοποιεί με συμμετοχική διαδικασία στις μεγάλες τάξεις των Δημοτικών Σχολείων τη λειτουργία του τμήματος, τους στόχους του και σκοπούς του. Ξεκινήσαμε από το 6ο Δημοτικό Σχολείο Μεσολογγίου και ευχαριστούμε τη Διευθύντρια κα Ντάνου Φωτεινή για τη συμμετοχή της στη διαδικασία. Το μάθημα των παραδοσιακών χορών ανήκει στην κατεύθυνση “χορός”, που μαζί με τα εικαστικά και το θέατρο αποτελούν τις τρεις κατευθύνσεις του σχολείου και για τις τρεις τάξεις. Στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου διδάσκεται από τον καθηγητή φυσικής αγωγής κο Καραβασίλη Δημήτρη.

Related Post

Εξέταση υποψηφίων μαθητών για την εισαγωγή τους στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο ΜεσολογγίουΕξέταση υποψηφίων μαθητών για την εισαγωγή τους στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αιτωλοακαρνανίας ανακοινώνει τον χρόνο και τόπο εξέτασης των υποψήφιων μαθητών του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου ενώπιον της Καλλιτεχνικής Επιτροπής ως εξής: ΤΟΠΟΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ 2ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ

Ενημέρωση για τις κατατακτήριες εξετάσεις στη Β’ ΓυμνασίουΕνημέρωση για τις κατατακτήριες εξετάσεις στη Β’ Γυμνασίου

Σύμφωνα με το άρθρο 2 του ΦΕΚ :1375/Β/24-4-2018(https://www.e-nomothesia.gr/kat-ekpaideuse/deuterobathmia-ekpaideuse/upourgike-apophase-61178-d2-2018.html) οι κατατακτήριες εξετάσεις του σχολείου μας για τη Β΄Γυμνασίου που αφορούν το σχολικό έτος 2020-2021 θα διεξαχθούν το τρίτο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου.

Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.

Μεγάλο ενδιαφέρον υπήρξε από γονείς και μαθητές για τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις εισαγωγής στην Α΄Γυμνασίου του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου. Συνολικά υπήρξαν περισσότερες από 70 αιτήσεις και στις τρεις κατευθύνσεις