Το τμήμα Παραδοσιακών Χορών του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου στα Δημοτικά Σχολεία

Το τμήμα Παραδοσιακών χορών του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου γνωστοποιεί με συμμετοχική διαδικασία στις μεγάλες τάξεις των Δημοτικών Σχολείων τη λειτουργία του τμήματος, τους στόχους του και σκοπούς του. Ξεκινήσαμε από το 6ο Δημοτικό Σχολείο Μεσολογγίου και ευχαριστούμε τη Διευθύντρια κα Ντάνου Φωτεινή για τη συμμετοχή της στη διαδικασία. Το μάθημα των παραδοσιακών χορών ανήκει στην κατεύθυνση “χορός”, που μαζί με τα εικαστικά και το θέατρο αποτελούν τις τρεις κατευθύνσεις του σχολείου και για τις τρεις τάξεις. Στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου διδάσκεται από τον καθηγητή φυσικής αγωγής κο Καραβασίλη Δημήτρη.

Related Post

Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.

Μεγάλο ενδιαφέρον υπήρξε από γονείς και μαθητές για τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις εισαγωγής στην Α΄Γυμνασίου του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου. Συνολικά υπήρξαν περισσότερες από 70 αιτήσεις και στις τρεις κατευθύνσεις

Στις 21 Σεπτεμβρίου οι κατατακτήριες εξετάσεις στη Β΄Γυμνασίου του Καλλιτεχνικού ΓυμνασίουΣτις 21 Σεπτεμβρίου οι κατατακτήριες εξετάσεις στη Β΄Γυμνασίου του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου

«Προκήρυξη κενών θέσεων για τη διεξαγωγή κατατακτήριων εξετάσεων μαθητών/τριών τουΚαλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου σχολικού έτους 2020-2021».Ο Διευθυντής Εκπαίδευσης της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης ΑιτωλοακαρνανίαςΈχοντας υπόψη: Την υπ΄αριθμ. 61178/ Δ2 /2018 Υ.Α. του

Εγκύκλιος πρόσληψης αναπληρωτών-ωρομισθίων εκπαιδευτικών χορού και κινηματογράφου στα Καλλιτεχνικά Σχολεία.Εγκύκλιος πρόσληψης αναπληρωτών-ωρομισθίων εκπαιδευτικών χορού και κινηματογράφου στα Καλλιτεχνικά Σχολεία.

Θέμα: Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων και επιλογής υποψηφίων για την πρόσληψη ωρομίσθιου προσωπικού, εξειδικευμένου στα αντικείμενα των κατευθύνσεων Θεάτρου – Κινηματογράφου και Χορού στα Καλλιτεχνικά Σχολεία, για το σχολικό έτος 2020-2021.