Τμήμα Γενικής Παιδείας Δράση του σχολείου μας με ΕΝΕΕΓΥΛ και “Special Olympics Hellas”

Δράση του σχολείου μας με ΕΝΕΕΓΥΛ και “Special Olympics Hellas”

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη, 17 Μαρτίου 2022 στο προαύλιο χώρο του σχολείου μας δράση στα πλαίσια του προγράμματος “Αθλητικά Προγράµµατα Μεικτών Οµάδων (UNIFIED SPORTS)” στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας σε συνεργασία με το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο Λύκειο Μεσολογγίου και την “Special Olympics Hellas”.

H δράση περιλάμβανε θεωρητικό και πρακτικό μέρος.
Το θεωρητικό (1 διδακτική ώρα) υλοποιήθηκε σε ανοικτό χώρο του σχολείου όπου έγινε μία γενική συζήτηση για τον αθλητισμό-Special Olympics και το πρακτικό μέρος που περιλάμβανε δράσεις στα αθλήματα του Ποδοσφαίρου και της Καλαθοσφαίρισης στις αθλητικές εγκαταστάσεις του σχολείου.
Συντονιστές της δράσης ήταν εκ μέρους του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου η καθηγήτρια κΑντζουλάτου Ελένη και για το αθλητικό κομμάτι οι προπονητές των SOH και συντονιστές του “Παίζουμε Μαζί. Μαθαίνουμε Μαζί.”, Ρόη Τάτση και Βαγγέλης Μπλέτσας.

«Οι εταιρείες ΣΑΩ ΑΒΕΕ και ΑΜΑΛΘΕΙΑ ΑΕ στο πλευρό του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου».«Οι εταιρείες ΣΑΩ ΑΒΕΕ και ΑΜΑΛΘΕΙΑ ΑΕ στο πλευρό του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου».

Ο Διευθυντής, ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι μαθητές του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου επιθυμούν να ευχαριστήσουν δημόσια τις εταιρείες ΣΑΩ ΑΒΕΕ και ΑΜΑΛΘΕΙΑ ΑΕ που  άμεσα και με μεγάλη προθυμία ανταποκρίθηκαν στο

Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.

Μεγάλο ενδιαφέρον υπήρξε από γονείς και μαθητές για τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις εισαγωγής στην Α΄Γυμνασίου του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου. Συνολικά υπήρξαν περισσότερες από 70 αιτήσεις και στις τρεις κατευθύνσεις

Τα αποτελέσματα των Eισαγωγικών Eξετάσεων στην Α΄ τάξη του Καλλιτεχνικού ΓυμνασίουΤα αποτελέσματα των Eισαγωγικών Eξετάσεων στην Α΄ τάξη του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου

Σας κοινοποιούμε τα αποτελέσματα των εισαγωγικών εξετάσεων για την Α΄ Γυμνασιου. Παρακαλούνται οι γονείς των μαθητών που πέτυχαν και στις δύο κατευθύνσεις να επικοινωνήσουν με σχολείο προκειμένου να δηλώσουν την