Τμήμα Εικαστικών Υλοποίηση προγράμματος «Βιώσιμες πόλεις: τέχνη για τη ζωή»

Υλοποίηση προγράμματος «Βιώσιμες πόλεις: τέχνη για τη ζωή»

Η Β τάξη του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου ολοκλήρωσε ένα ακόμα πρόγραμμα με επιτυχία , πολύμηνης χρονικής διάρκειας (Ιανουάριος – Μάιος 2022) με τίτλο «Βιώσιμες πόλεις: τέχνη για τη ζωή»
, το οποίο υποστηρίχθηκε από το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου εξ αποστάσεως ασύγχρονα, στο πλαίσιο προγραμματισμού των δράσεών του
για το σχολικό έτος 2020-2021 και της Πράξης «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.)-
Περιβαλλοντική Εκπαίδευση-B’ Κύκλος». Συγκεκριμένα το τμήμα εικαστικών δημιούργησε εικαστικά έργα με στόχο τη βιωματική επαφή και ένταξη της τέχνης στην καθημερινότητα μας. Το πρόγραμμα υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα υλοποιήθηκε βάσει της με Αριθ. Πρωτ. Φ3/ΝΔ/167796/ 1298 /Δ7/5-1-2022 Απόφασης του ΥΠΑΙΘ.