Τμήμα Εικαστικών Διάθεση προτομής για το μάθημα των Εικαστικών από γλύπτη Ευάγγελο Τύμπα

Διάθεση προτομής για το μάθημα των Εικαστικών από γλύπτη Ευάγγελο Τύμπα

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου ευχαριστεί τον γλύπτη Ευάγγελο Τύμπα για τη διάθεση προτομής του Διονύσιου Σολωμού που φιλοτέχνησε ο ίδιος, προκειμένου να αξιοποιηθεί για σειρά μαθημάτων στο Εικαστικό Εργαστήρι. Οι προτομές είναι έργα τέχνης δύσκολα στην μετακίνησή τους και αξιοποιούνται εκπαιδευτικά από τους μαθητές των εικαστικών που επιδιώκουν να εμβαθύνουν στις δεξιότητες της γλυπτικής και της ζωγραφικής.

Ο Ευάγγελος Τύμπας κατάγεται από την Σπολάϊτα Αγρινίου και είναι αυτοδίδακτος καλλιτέχνης, ενώ προτιμά να ¨πειραματίζεται¨ με υλικά και στοιχεία του περιβάλλοντος και της φύσης, τα οποία αποτελούν τη βάση της καλλιτεχνικής του πορείας και εξερεύνησης. Έργα του κοσμούν ήδη ανοικτούς χώρους στο Μεσολόγγι, το Θέρμο και σε άλλες περιοχές.