Ενδοσχολική επιμόρφωση στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου

Στο εργαστήρι πληροφορικής του σχολείου μας, σε συνεργασία με το 2ο ΓΕΛ Μεσολογγίου πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 14 Ιανουαρίου 2020 ενδοσχολική επιμόρφωση φιλολόγων που υπηρετούν στα Γυμνάσια και Λύκεια της περιοχής του Μεσολογγίου και της Ναυπάκτου.

Το θέμα της επιμόρφωσης ήταν η διαχείριση ψηφιακών πόρων για το μάθημα της Ιστορίας με επιστημονικά υπεύθυνο τη συντονίστρια του ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδος κυρίας Ζαχαροπούλου Σουζάνας και με επιμορφωτή τον Διευθυντή του σχολείου Υφαντή Ηλία.

Συγκεκριμένα έγινε εμβάθυνση στο αντικείμενο της ιστορίας και στη χρήση πρωτογενών πηγών από το διαδίκτυο.

Εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο ΜεσολογγίουΕξ αποστάσεως εκπαίδευση στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου

Το σχολείο μας προχώρησε σήμερα στη συλλογή-επικαιροποίηση των απαραίτητων στοιχείων επικοινωνίας των μαθητών, προκειμένου να είναι έτοιμο να υλοποιήσει μαθήματα εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες του Υπουργείου.

Ασύγχρονη τηλεκπαίδευση για όλα τα μαθήματα του σχολείουΑσύγχρονη τηλεκπαίδευση για όλα τα μαθήματα του σχολείου

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου άνοιξε χώρους ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης για όλα τα μαθήματα του σχολείου ξεχωριστά. Το μόνο που χρειάζεται είναι να ακολουθήσουν οι μαθητές τους παρακάτω συνδέσμους για κάθε μάθημα

Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.Ξεπέρασαν τις 60 οι αιτήσεις συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις από όλη την Αιτωλοακαρνανία και την Αχαΐα. Η ύλη των εξετάσεων. Προσεχώς η ημερομηνία.

Μεγάλο ενδιαφέρον υπήρξε από γονείς και μαθητές για τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις εισαγωγής στην Α΄Γυμνασίου του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου. Συνολικά υπήρξαν περισσότερες από 70 αιτήσεις και στις τρεις κατευθύνσεις