Στο 100% η συμμετοχή των μαθητών μας στη σύγχρονη τηλεκπαιδευση

Με απόλυτη επιτυχία υλοποιείται εδώ και μια εβδομάδα η σύγχρονη τηλεκπαίδευση από το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου μέσω της πλατφόρμας webex. Είχε προηγηθεί η δημιουργία μαθημάτων της ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης μέσω της πλατφόρμας e-me του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου.

Τα μαθήματα της σύγχρονης τηλεκπαίδευσης αναπτύσσονται συνεχώς και επιχειρούν να καλύψουν τα όποια κενά μπορούν να καλύψει η ασύγχρονη επικοινωνία ή τυχόν τεχνικά προβλήματα. Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές του σχολείου, οι οποίοι συμμετέχουν ανελλειπώς από τα μαθήματα χωρίς να λείπει κανένας μέχρις στιγμής τουλάχιστον.

Εμείς θα ανανεώνουμε τα ραντεβού μας στις εικονικές αίθουσες της σύχρονης και της ασύχρονης. Το σημαντικότερο όμως ραντεβόύ είναι ο φυσικός χώρος του σχολείου που ζήσαμε και αγαπήσαμε τόσα χρόνια και ευχόμαστε το συντομότερο δυνατό να ομαλοποιηθούν οι συνθήκες και να επιστρέψουμε υγιείς.

Με ποδηλατική διαδρομή συμμετείχε το σχολείο μας στην Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού ΑθλητισμούΜε ποδηλατική διαδρομή συμμετείχε το σχολείο μας στην Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η πρώτη δράση του σχολείου μας στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού. Συγκεκριμένα διεξήχθη ποδηλατική διαδρομή στην περιφερειακή οδό της πόλης έως στο Λιμάνι του Μεσολογγίου.

Εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο ΜεσολογγίουΕξ αποστάσεως εκπαίδευση στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Μεσολογγίου

Το σχολείο μας προχώρησε σήμερα στη συλλογή-επικαιροποίηση των απαραίτητων στοιχείων επικοινωνίας των μαθητών, προκειμένου να είναι έτοιμο να υλοποιήσει μαθήματα εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες του Υπουργείου.

Ξεκίνησαν τα μαθήματα Ενισχυτικής ΔιδασκαλίαςΞεκίνησαν τα μαθήματα Ενισχυτικής Διδασκαλίας

Ξεκίνησαν σήμερα Τριτη 17-12-2019 τα μαθήματα ενισχυτικής διδασκαλίας του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Μεσολογγίου σε συνεργασία με το 2ο Γυμνάσιο Μεσολογγίου. Τα μαθήματα πραγματοποιούνται τις μεσημεριανές ώρες μετά τη λήξη του ωρολογίου