Ένα μουσείο στο σχολείο μας!!!

Την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου 2023, η κατεύθυνση Θεάτρου όλων των τάξεων -Α’, Β’, Γ’ Γυμνασίου και Α’ & Β’ Λυκείου- του σχολείου μας συμμετείχε στο εξ αποστάσεως εκπαιδευτικό πρόγραμμα σύγχρονης εκπαίδευσης “Η Πιλάρ είμαι εγώ!”-Μια εικονική περιήγηση στην κινηματογραφική καριέρα της Κατίνας Παξινού.

Η εμπειρία του μουσειακού θεάτρου ταξίδεψε τις μαθήτριες και τους μαθητές μας σε μια άλλη χρονική στιγμή της ιστορίας, όπου περιηγήθηκαν στο μουσείο ερχόμενοι σε επαφή και αποκρυπτογραφώντας κείμενα της εποχής, μαθαίνοντας κατ’αυτόν τον τρόπο την ιστορία της χώρας και πτυχές, όχι και τόσο γνωστές, της ζωής αλλά και του μεγαλείου της προσωπικότητας της Κατίνας Παξινού. Οι μαθήτριες και οι μαθητές απόλαυσαν την εμπειρία.

Το πρόγραμμα, με αφορμή την συμπλήρωση 50 χρόνων απο το θάνατο της μεγαλης ηθοποιού, είναι μια συνεργασία των φορέων:

▪︎Υπουργείο Πολιτισμού

▪︎Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τραπέζης (Μ.Ι.Ε.Τ)

Heterotopía

Museotek

Τον συντονισμό της δράσης είχε η εκπαιδευτικός του σχολείου μας Κατερίνα Στρατηγάκη, θεατρολόγος.